Türkiye masaya davet edildi

Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması için koalisyon ülkelerince başlatılan operasyonda Türkiye de masada. Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak ve Musul operasyonunun ele alınacağı 20 Ekim'deki toplantıya Türkiye davet edildi. Türk askerinin eğittiği yaklaşık 3 bin 500 kişilik Ninova Muhafızları ise peşmerge ile birlikte Musul'un kuzeydoğusunda Başika cephesinde yerini aldı.

Musul operasyonu başlayalı henüz iki gün olmasına rağmen 65 ülkeden 36 koalisyon ülkesinin katıldığı operasyon Fransa'ın başkenti Paris'te yapılacak bir toplantıda ele alınacak. 

TÜRKİYE 20 EKİM'DE PARİS'TE

Musulun siyasi geleceğinin tartışılacağı toplantıya Türkiye de davet edildi.  Toplantıya Türkiye ve ABD ile AB ve Körfez ülkelerinin katılacağını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, toplam katılımcı sayısının 20 olacağını aktardı. Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın katılacağı toplantıda Musul'un siyasi geleceği tartışılacak. Toplantı Paris'te 20 Ekim'de yapılacak. Musul'daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma bakanları da 25 Ekim'de yine Paris'te bir araya gelecek.

Ninova Muhafızları cephede

Musul Güneyden, kuzeyden ve doğudan kuşatılmış durumda. Irak merkezi hükümeti ve Peşmerge güçlerinin ağırlıklı olarak bulunduğu operasyonda Musul'un kuzeydoğusunda en önemli cephe Başika. Başika'da Peşmerge güçlerinin yanı sıra Türk askerleri tarafından 1 yıldan uzun bir süredir eğitilen ve sayıları 3 bin 500'ü bulan “Ninova Muhafızları” var. Ayrıca bölgede Başika Dağı'nda kamp kuran ABD'nin topçu birlikleri var. 

Bağdat'tan Ankara'ya heyet gelecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'la yaşanan Başika krizine ilişkin “Bu hafta içinde, haftasonuna doğru, belki perşembe günü bu sefer Irak'tan, Bağdat'tan bir heyet Türkiye'ye gelecek” dedi.Irak'ın başkenti Bağdat'tan Türkiye'ye heyet geleceğini açıklayan Çavuşoğlu, “İki tarafta da esasen bu işi diyalog yoluyla halletme iradesi var” ifadelerini kullandı. Dün de Başika Kampı nedeniyle yaşanan gerilimin sona erdirilmesi için Ankara'dan bir heyet Bağdat'a gitmişti. Heyete Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlık etmişti. Ancak Bağdat kaynakları anlaşma sağlanamadığını iddia etmişti. 

Korkudan evlerine kapandılar

Operasyonu sürerken, birçok Musullu korku içinde evlerine kapandı. DEAŞ mensupları, kentten kaçmaya çalışan sivilleri yakaladığı yerde infaz ediyor. Guardian'ın haberine göre, Ebu Muhammed takma adıyla konuşan bir Iraklı, “Herkes evinde kalıyor. Çünkü kimse ne olacağını bilmiyor. DEAŞ çoğunlukla etrafta motosikletle geziyor. Hem hafif hem de ağır silahları var” dedi.

1 milyon sivile gıda yardımı hazır

Dünya Gıda Programı (WFP) bir milyon Musullu için gıda yardımına hazır olduklarını açıkladı. WFP Musul da yaşanan operasyon nedeni ile Musul’a bir milyon sivile yıl sonuna kadar yetecek gıda yardımına hazır olduklarını duyurdu. Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinde yapılan basın toplantısında konuşan WFP sözcüsü Bettina Luescher, Musul’u kurtarma operasyonunda şehirden çıkması beklenen sivillere insani yardım için son günlerde bu yardımlar için çalışmalarını arttırdıklarını söyledi. Sözcü Bettina Luescher, Musul yakınlarında 200 bin aileye yetecek erzağın bulunduğunu ve Musullu ailelerin güvenli bölgelere ilerlediği haberini alır almaz gıda yüklü tırların harekete hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca Bettina Luescher, Musul'da yerinden ayrılmış siviller için bütün tarafların insani erişimi sağlaması çağrısında bulundu. 

Sadr 13 yıllık işgali unuttu

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr destekçileri 13 yıl önce işgal edilen ülkelerinin bugünkü halini görmeyerek, Türkiye'yi Başika Kampı nedeniyle işgalci ilan etti. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği binası önünde toplanan Sadr yanlıları Türkiye karşıtı sloganlar attı. Irak eski savunma bakanının ziyaret ettiği Başika Kampı'ndaki Türk askeri varlığından rahatsız olan Sadr taraftarları Türkiye karşıtı dövizler taşıdı. İran'ın ABD ile yakınlaşmasının ardından Irak merkezi hükümeti ve mezhepsel gruplar özellikle Türkiye aleyhine kışkırtılıyor. 

Bağdadi'ye darbe girişimi 

Operasyon'un başlamasıyla DEAŞ içerisinde iç karışıklık iddiaları da arttı. Musul'daki güvenlik kaynaklarına dayandırılan haberlere göre IŞİD'in polis komutanı Ebu Osman, Ebubekir Bağdadi'ye darbe girişiminde bulundu. Osman'a bağlı militanların  Bağdadi'nin bulunduğu binalara dört kez ateş açtı. Darbecilerin, Bağdadi'nin Rakka'ya kaçtığını iddia ettikleri belirtilirken, Bağdadi'nin karısının da Musul'da tutuklandığı iddia edildi.

Askeri kararlar alırız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Musul'un çevresinin tamamen sarılmamasından dolayı, DAEŞ'in Irak'tan ve Musul'dan Suriye'ye çekilme riski bulunuyor. Biz bu durumu değerlendireceğiz.  Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, askeri ve siyasi anlamda kararlar alacağız” dedi.