Türk jetleri Musul Operasyonu'nda 

Yıldırım, Türkiye’nin Musul’u DEAŞ’tan temizlemek için oluşturulan koalisyona katılımında mutabakat sağlandığını duyurdu. Türk jetlerinin havadan müdahalelere katıldığını açıklayan Yıldırım, “Türkiye'nin işi yok diyenler cevabı aldı" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Musul'u terör örgütü DEAŞ’tan temizlemek için uzun süredir konuşulan operasyonun başladığına işaret etti. Türk savaş uçaklarının, Musul’u kurtarma operasyonunda, prensip olarak koalisyon güçleri içinde yer almasında mutabakat olduğunu belirtti.

ÖN SAFTAKİLERİ BİZ EĞİTTİK 

Olan biteni yakından takip ettiklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gelişmeye uygun planlarımız, hesaplarımız yapılmıştır. Türkiye'nin aleyhine herhangi bir durum ortaya çıkarsa gereken adım anında atılacak, misliyle karşılık verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği, 'Operasyon da olacağız, masada da olacağız' sözünün arkasındayız. İşte şu anda operasyonda ön saflarda olanlar, bizim Başika'da eğittiğimiz milislerdir, Ninova mücahitleridir. Peşmergelerle birlikte operasyona katılmışlardır. Ayrıca koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim hava kuvvetlerimiz de yer almıştır. 'Musul'da Türkiye'nin işi yok' diyenler cevabını almıştır.”

TERÖRE DİZ ÇÖKTÜLER 

Bugün Irak'ın yaklaşık yarısının PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin kontrolüne geçtiğini, diğer yarısının da uluslararası güç sayesinde korunduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: “Bunu görmeyenler, ülkelerini teröre teslim edenler, terör karşısında diz çökenler, çıkmışlar bize koca koca laflar  ediyorlar. Neden? Çünkü hesap başka.

 OLDUBİTTİYE MÜSAADE YOK 

Kimse kusura bakmasın, sınırlarımızın hemen dibinde bir oldubittiye asla müsaade etmeyiz. Irak'ta yeni Yezitlere de yeni Kerbela'lara da asla göz yummayacağız. Türkiye tarihi boyunca hep mazlumun yanında oldu. Bu coğrafyada Türkiye'yi hesaba katmadan adım atanlar büyük bir yanılgı içinde olurlar.” 

Şeref hepimizin olsun 

Yıldırım, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifini, en kısa sürede AK Parti Grubu olarak TBMM’ye getireceklerini söyledi. Anayasa konusunu artık siyaset malzemesi olmaktan çıkartacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Eminim ki yüce Meclis bu sorunu ya kendisi çözecek ya da çözümü için millete havale edecek” dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin de bu konunun mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiği görüşünde olduğunu belirten Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da “Gelin siz de bu kervana katılın. Bu şeref hepimizin olsun” çağrısında bulundu.