• Bist 100
  96.196
 • Dolar
  5,8843
 • Euro
  6,5955
 • Altın
  240,4517
İstanbul
13 / 21
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
27 Şubat 2016 00:36 | Cumartesi

Terör örgütü diyemedi

PKK’nın Suriye kolu YPG ile ilgili akıl almaz açıklamalarıyla tepki toplayan Kılıçdaroğlu, yine bir skandala imza attı. Ankara’da 29 vatandaşı şehit eden YPG için “Terör örgütü” ifadesini kullanmadı. 

Gündeme dair bir televizyon kanalına değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tartışma yaratacak ifadeler kullandı. PKK’nın Suriye kolu YPG ile ilgili “PYD-YPG’nin terör örgütü olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna, YPG’nin kendini terör örgütü olarak nitelendirmediği belirtti. “Biz de bu somut açıklamaya elbette önem veririz’ diyerek, YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini belirtti. 

HDP'LİLERİ ELEŞTİRMİŞTİ

Oysa Kılıçdaroğlu, daha birkaç gün önce, Ankara’da düzenlediği bombalı saldırıda 29 vatandaşımızı şehit eden YPG’li canlı bombanın taziyesine katılan HDP’li vekili Tuba Hezer’i sert bir dille eleştirmişti. Grup toplantısında, HDP’li vekilin taziyeye gitmesini hedef alan Kılıçdaroğlu, “Teröristin taziye çadırına gitmek doğru değildir ve bu ülkeye ihanettir, asla kabul etmiyorum. Parlamentoya geleceksin, Türkiye Cumhuriyeti'nden aylık alacaksın, 'namusun ve şerefin üzerine' yemin edeceksin, sonra kalkacaksın teröristi ödüllendirir, terör eylemini özendirir gibi çadırına gideceksin. Kınıyoruz ve kabul etmiyoruz” ifadeleriyle Hezer’i ‘hain’ ilan etmişti. 

PKK'NIN YAVRUSU DEMİŞTİ

Türk obüslerinin Azez’i işgal etmeyi planlayan YPG unsurlarına yönelik bombardıman başlattığı günlerde kameralar karşısına geçen Kılıçdaroğlu, ağız değiştirmişti. “Kim PKK'ya destek veriyorsa, biz onu PKK'nın yavrusu olarak görürüz” ifadeleriyle PYD’nin PKK’nın Suriye kolu olduğunu kabul etmişti. Ancak ondan da önce, İstanbul'daki bir söyleşide ‘YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur” demişti. 

FEZLEKE HAZIRLANDI

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin 35. Olağan Kurultayı ve 19 Ocak'taki TBMM Grup  Toplantısı'ndaki konuşmaları ile Twitter hesabındaki paylaşımlarla  “Cumhurbaşkanı'na hakaret edilmesi” sebebiyle fezleke hazırladı. Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesindeki “Cumhurbaşkanı'na hakaret”  suçundan hazırlanan fezleke, Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi. Kılıçdaroğlu hakkında Türkiye çapında, AK Parti milletvekilleri ve üyelerinin arasında bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi suç duyurusunda bulunmuştu.