Şımarık Macron’a tokat gibi cevap

Suriye rejimine yönelik operasyonla Türkiye ve Rusya’nın arasını açtığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a önce Ankara, sonra da Moskova’nın tepkisi çok sert oldu.

İKİ ÜLKEDEN ANINDA TEPKİ

Suriye konusunda aktör olmak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde katıldığı televizyon programında, Suriye krizini çözmek için Fransa'nın tüm ülkelerle konuştuğunu ve yeniden inisiyatif alacağını belirterek, “Eğer Doğu Guta'daki kimyasal saldırı ve çatışmalardaki yoğunluk artmasaydı, ben Türkiye'ye giderek Erdoğan, Putin ve Ruhani’yle bir araya gelmeyi planlıyordum. Bu buluşmayı gerçekleştirmek için yeniden girişimde bulunacağım” dedi.   

YALANLARI PEŞ PEŞE SIRALADI 

Operasyon öncesi ABD tarafıyla yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını anlatan Macron, “10 gün önce ABD Başkanı Trump askerlerini Suriye'den çekeceğini  söylemişti. Amerikalıları Suriye'de kalmaya biz ikna ettik” ifadesini kullandı. Bununla da yetinmeyen Macron, Rusya'nın, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasında Esed rejiminin ‘suç ortağı’ olduğunu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e söylediğini belirterek, “Biz bu operasyonla Türkler ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler” yalanını ortaya attı.

TEPKİLER ARKA ARKAYA GELDİ  

Macron’un bir cumhurbaşkanına yakışmayacak şekildeki uydurmalarına, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan çifte yalanlama geldi. Çavuşoğlu, “Üçlü zirveye katılmak istedi, kabul edilmedi. Rusya’yla ilişkilerimizde de olumsuzluk yok” dedi. Moskova’dan “Bu saldırılar Rusya ve Türkiye'yi bölmedi” açıklaması yapıldı. 

Fransa sokakları her gün Cumhurbaşkanı Macron’un reform paketine karşı farklı sektörlerde çalışan işçi ve öğrencilerin protestolarına sahne oluyor. Polis, göstericileri orantısız güç kullanarak dağıtıyor.  

SAYGINLIĞINI KAYBETTİ

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransızların da sabrını taşırdı. Memur ve işçilerin uzun süredir greve gittiği ülkede hayat adeta durma noktasına geldi. Sokaklara inen halk, eylem alanlarını yangın yerine çevirdi. Halkın desteğini kaybeden Macron, iç politikada da köşeye sıkıştı. Gerçekleştirdiği ziyaretlerde vatandaşlardan büyük tepki görüyor. Her geçen gün kan kaybeden Fransız lider, son olarak ‘kahramanlık’ masallarıyla destek arayışına girdi. Ancak Türkiye ve Rusya’dan gelen açıklamalarla hem az olan desteğini hem de saygınlığını kaybetti.

ARAMIZ AÇILMADI 

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin süreceği mesajı verdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, “Suriye’ye yönelik operasyonla Türkiye ile Rusya’nın arasını açtık” sözlerine bir tepki de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov’dan geldi. Peskov, “Bu saldırılar Rusya ve Türkiye'yi bölmedi. Moskova ve Ankara’nın bazı konulardaki tavırlarının farklı olduğu hiç kimse için sır değil. Bununla birlikte bu fikir alışverişi yapmamıza ve tavırlarımızın ayrı olduğu konuları görüşmemize engel değil” ifadesini kullandı. Peskov, “En önemlisi, bu bizim işbirliğimizin çok planlı gelişim perspektiflerini ve Moskova ile Ankara’nın önündeki önemli ekonomik ve diğer projelerin gerçekleştirilmesindeki işbirliğini hiçbir şekilde etkilemiyor” diye konuştu.