• Bist 100
  99.677
 • Dolar
  5,3445
 • Euro
  6,0784
 • Altın
  220,7878
İstanbul
7 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
17 Mayıs 2018 00:34 | Perşembe

Özlemeyeceğiz

Gazze şehitlerine ‘Katil isyancılar’ diyen İsrail’in Ankara Büyükelçisi, havaalanında üstü didik didik aranarak ülkesine yollandı. Deliye dönen İsrail, Türkiye’yi ‘protesto’ etti.

İşgalci İsrail’in, kendi topraklarında barışçıl gösteriler yapan Filistinlileri hunharca katletmesine en büyük tepkiyi Türkiye verdi. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'e, önceki gün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak ‘ülkene dön’ denildi. Sosyal medyada, Gazze’deki göstericilere ve şehitlere ‘Katil isyancılar’ diyerek nefret kusan Büyükelçi Naeh, dün Atatürk Havalimanı’ndan ülkesine döndü. 

KORUMASIYLA SIRAYA GİRDİ 
Ankara'dan sabah saatlerinde tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Naeh, koruması ve bazı konsolosluk görevlileriyle bir süre Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatini bekledi. VIP Salonu'nu kullanmayan İsrail Büyükelçisi, Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde yolcuların kullandığı alanda bilet işlemlerini yaptırdı. Naeh, pasaport kontrolünün ardından uçağın kapısına gitti. 

GAZETECİLERİ ŞİKÂYET ETTİ 
Burada karşısında gazetecileri gören Naeh, havalimanı görevlilerine görüntü alınmasıyla ilgili şikâyette bulundu. Uçağın kapısında her yolcuya uygulanan güvenlik prosedürleri Naeh için de uygulandı. Üstü titizlikle aranan İsrail Büyükelçisi, konsolosluk görevlileriyle bir süre konuştuktan sonra, THY'ye ait tarifeli uçakla 11.30'da Tel Aviv'e hareket etti. 

TEL AVİV SİNDİREMEDİ 
Eitan Naeh’in Türkiye'den ayrılırken havalimanında güvenlik kontrolünden geçirilişi İsrail’i deliye döndürdü. İsrail Dışişleri, Türkiye'nin İsrail'deki maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak protesto notası iletti. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'nin de bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi. 

Rotaları Gazze

İsrail’in Gazze'ye yönelik ablukayı kırmayı amaçlayan İsveçli ve Norveçli aktivistler, 4 tekneyle yola çıktı. Organizasyonu yürüten Ship to Gaza Derneği Basın Sözcüsü Ellen Hansson, ablukayı kırmak için kararlı olduklarını belirterek, “2.5 ayda Gazze'ye ulaşmak istiyoruz. Gazze büyük bir hapishane. 2 milyon Filistinli tutsak hayatı yaşıyor. Biz bu tutsak hayatını, özgürlüğe çevirmek istiyoruz” dedi. 

Büyük keder duyuyorum

Katolik Hıristiyanların ruhani lideri Papa Francis, İsrail’in Gazze’deki saldırılarından dolayı çok endişeli olduğunu söyledi. Francis, “Ölüm ve yaralanmalardan dolayı büyük keder duyuyorum. İlgi ve dualarımla bütün acı çekenlerin yanındayım” diye konuştu. 

Yaralılar esir

Sağlık Bakanlığı, Gazze’deki gösterilerde yaralanan 2 bin 800 kişiden durumları ağır olanların tedavilerinin Türkiye’de yapılması için çalışma başlatıldığını duyurmuştu. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, yaralıların getirilmesi için İsrail ya da Mısır'a uçak indirilmesi gerektiğini belirterek “Her iki ülke de şu ana kadar buna izin vermedi. Girişimlerimiz sürüyor” dedi.