• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
10 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Mayıs 2017 Çarşamba 00:00:00 | Son Güncelleme: 31 Mayıs 2017 Çarşamba 00:14:58

Ne çektin be İzmir

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten AAA notu almasıyla övünen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, sel basan kentte vatandaşları kaderlerine terk etti. Çileyi çeken halk, belediyeye büyük tepki gösterdi. 

İzmir'de bastıran sağanak yağış, altyapı yetersizliği nedeniyle kısa sürede kentte hayatı felç etmeye yetti. Birçok ilçede iş yerleri ve evleri su basarken, park halindeki araçlar selde sürüklenerek hurdaya döndü. Boğaziçi semtinde bir evin duvarı sel suları nedeniyle yıkıldı. Evde bulunan 3 kadın yakınları tarafından boğulmaktan son anda kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan kadınlardan 2’si taburcu oldu. 

İLGİSİZLİĞE VATANDAŞ İSYANI 

Sağanaktan en çok etkilenen yerlerden Konak ilçesi Gültepe Mahallesi Çankaya Caddesi'nde vatandaş ve esnaf, ev ve iş yerlerine dolan suyu ve çamuru kendileri temizlemeye başladı. Vatandaşlardan Asuman Vardar, her yağmur yağdığında sokakta sürekli sıkıntı olduğunu söyledi. Geçmiş yıllardaki sağanaklarda hayatını kaybeden kişilerin olduğunu aktaran Vardar, “10 yıl önce sel, yürüyen çocuğu aldı yuvarlayarak bozulan otobüsün altına koydu ve çocuk orada öldü. 2 sene sonra karı kocayı sel götürdü, vatandaşlar kurtardı. Daha sonra okuldan gelen bir çocuğu sel aldı, onu kurtardılar ama 15 gün sonra hastanede hayatını kaybetti mikroptan dolayı. Belediye hiç gelmiyor. Bu selde de o kadar aradık kimse gelmedi” dedi. Oya Aslan da her yağmurda aynı sorunun yaşandığını, altyapının yetersiz olduğunu ifade etti. Murat Mahallesi Muhtarı Eşref Topkaya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yağmur suyu kanalı ihalesini alan firmanın caddenin üst tarafında kullandığı kum ve mıcırın selle aşağıya taşıdığını anlatarak, çok sayıda ev ve iş yerinde zarar oluştuğunu belirtti. 

NOTU BIRAK YATIRIM YAP 

Geçtiğimiz günlerde 3 büyük ilçede yaşanan 3 günlük su kesintisi ve ardından yaşanan sellerle gündeme gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösteren İzmirliler, “Büyükşehir belediyesinin gerçek notu Fitch’in verdiği AAA değil, eksi AAA. Büyükşehir aldığı kredi notuyla övüneceğine önce kentin altyapısına yatırım yapsın” şeklinde tepkilerini dile getirdi. 

Zarar büyük 

 

İş yeri zarar gören Bekir Horozlar, dükkanın tsunami gibi gelen suyla dolduğunu anlattı. İş yerinde yaklaşık 30 bin lira zarar oluştuğunu belirten Horozlar, “Belediyeden, İZSU'dan gelen oldu ama kesin bir çözüm yok. Büyüklerimize başvuracağız. Her yağmur yağdığında sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Elektronik işleri yapan İbrahim Gül de cihazları kurtarmaya zamanlarının olmadığını, yaklaşık 25 bin lira zararlarının bulunduğunu anlatarak, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT