NATO'dan peş peşe Türkiye özrü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren tablo için NATO ve Genel Sekreter'den peş peşe özür geldi. NATO yayımladığı özür mektubu ile tabloyu hazırlayan subayın ordudan atıldığını duyururken NATO Genel Sektereti Stoltenberg ise "Türkiye'den özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

NATO, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını seçen subayın ordudan atıldığını açıkladı. Atatürk fotoğrafını ise görevli teknisyenin seçtiği belirtildi. Norveç'teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı.

Cumhrubaşkanı Erdoğan bugün konu hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

"Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz."

"TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLİYORUM"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren skandal tablo ile ilgili Türkiye'den özür diledi