Cumhurbaşkanı Erdoğan: Masada olmazsak sonucuna katlanırsın 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Musul'a girmesin diyorlar. Nasıl girmeyelim? Türkiye Musul'dan tehdit alıyor. Biz masada da olacağız, operasyonda da olacağız” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu ve Fırat Kalkanı Harekatı konularında ABD'yi çok sert sözlerle eleştirdi. PYD ve YPG terör örgütleriyle işbirliği yapan ABD'ye son sözünü söyleyen Erdoğan, “Biz masada da olacağız, operasyonda da olacağız” mesajını verdi.

NASIL GİRMEYEYİM? 

Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Musul operasyonunun dışında tutulmasının sebebinin mezhep çatışmalarına karşı çıkması olduğunu belirterek, “Ne diyorlar; Türkiye Musul'a girmesin. Yahu nasıl girmeyeyim. 350 kilometre sınırım var benim. Hiç ilgisi olmayanlar giriyor. Türkiye'ye Musul'dan tehdit var” diye konuştu.

AKAR'LA MESAJ İLETTİ 

ABD'de çeşitli temeslarda bulunan Akar'la Obama yönetimine, “masada olmazsak sonucuna katlanırsın” mesajı gönderen Erdoğan şunları söyledi: “Neymiş Bağdat 'Gel' demiş. 14-15 sene önce Saddam 'gel' mi dedi, orada kan gövdeyi nasıl götürdü? Kendilerine söyledik. Genelkurmay Başkanım ABD'de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, görüştük. Kendilerine aynısını söyledik. Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da, masada da olacağız. Orada kardeşlerimiz var, akrabalarımız var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil.”

SÖZÜNÜZÜ TUTMADINIZ 

Koalisyon güçlerinin Münbiç konusunda verdiği sözü tutmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koalisyon güçleri olarak siz Münbiç'te bana söz verdiniz. PYD ve YPG birer terör örgütüdür, oraya girmeyecek dediniz. Oranın yüzde 95'i Araptır. Ama sözlerini tutmadılar biz de gereğini yaptık. Bu sabah bile bu mesaj iletildi. Eğer orayı PYD ve YPG'den temizlemezseniz sizinle ortaklığımız biter” diyerek ABD'ye tepki gösterdi.

ORTAKLIĞIMIZ BİTER 

Suriye ile sınırımızın 911 kilometre olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Suriye ile alakası olmayanların oraya girmesi hak, bize gelince 'siz oraya gidemezsiniz'. Kusura bakmayın gideriz, girdik. Cerablus'tan başladık. Oradaki halk memleketine dönmeye başladı. Arkadan Rai'ye girdik, DEAŞ oradan da gitti. Şimdi bu gece itibari ile Dabık da DEAŞ'tan temizlendi. Biz Türkiye'den oraya insan götürmüyoruz. Oraların kendi insanları oraya yerleşiyor” diye konuştu. 

Başika'dan çıkmayacağız 

Erdoğan, “Biz Başika'dayız ve oradaki DEAŞ terör örgütüne karşı her türlü operasyonu yapmaya devam ediyoruz” dedi. 

Başika'daki türk varlığının devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz oradayız ve DEAŞ'a karşı her türlü operasyonları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Terör örgütlerini elverişli araç olarak gören ülkeleri ikaz ediyoruz. Terör örgütleri bumerang gibidir. Eninde sonunda kendini kullananı gelir vurur. Eğer mesele terör örgütüyle mücadeleyse daha başından beri Başika kampında bu mücadeleyi veren biziz. Musul'daki kardeşlerimizi Başika kampında DEAŞ terör örgütüyle onlar mücadele edebilsinler diye eğiten biziz. Aynı şekilde Peşmergeleri orada eğiten biziz. Eğer bunlar olmamış olsa şu anda terör örgütü DEAŞ'a karşı bu mücadeleyi verebilecek orada doğru dürüst bir kadro bulamazsınız.”