• Bist 100
  106588
 • Dolar
  5,7118
 • Euro
  6,2992
 • Altın
  270,6980
İstanbul
11 / 17
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Nisan 2019 Salı 08:00:00 | Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı 08:19:18

'Kepazeliğin geldiği boyutu görüyoruz'

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldırım, Büyükçekmece'de önceden planlı, seçmen sahtekârlığı yapıldığını belirtti, “Verilen oyların iç edilmemesi için mücadele veriyoruz” diye konuştu. 

Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçları ve itiraz sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, habercilerin sorularını yanıtladı. CHP'nin sandıklarda giriştiği organize sahtekarlıklarına değinen Yıldırım, Büyükçekmece olayıyla ilgili, “Herkes seçmen nakli yaptı. Muhtarlık için memleketine giden var, bunun ondan ne farkı var” ifadelerinin kullanıldığını anımsatarak, “Bu ondan çok farklı. Bu sahtekarlık” dedi. 

SAHTE SEÇMEN NAKLİ YAPTILAR 

Büyükçekmece'de seçmen kaydırma olayının bir yıl önceden planlandığını kaydeden Binali Yıldırım, “Yani kendi iradenizle seçmen nakli yapmıyorsunuz, bilgisayarın başında, belediyeden aldığınız numaratajı kullanarak, bir de belediyenin iş yaptığı müteahhitlerin işçilerine, hepsine TC kimlik numaralarını alarak, oturduğunuz yerden bu seçmen girişlerini yapıyorsunuz. Ne kadar hazin bir durum ki, Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanı, bizim müttefikimiz, evinde 6 tane seçmen yapılmış, haberi yok. Kepazeliğin geldiği boyutu görüyorsunuz” diye konuştu. 

SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ 

Tekrar açılan az sayıdaki sandıkta bile farkın hızla kendi lehine değiştiğini hatırlatan Yıldırım, “Hata olsaydı iki tarafa da aynı oranda yansıması gerekirdi. Bu da gösteriyor ki, oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. CHP rıza gösterip oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı fark kapanacak ve tersine dönecekti. Sonuna kadar da bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Sonuç ne olursa olsun” ifadelerini kullandı. 

MURDAR ETİN KAVURMASI OLMAZ 

Seçimde 20'den fazla yasaya aykırı uygulama ve organize usülsüzlük tespit ettiklerini açıklayan Yıldırım, “İstanbulluların verdiği oyun sonuna kadar takipçisi olacağız. Sayımlarda o kadar yanlışların, hilelerin, eksikliklerin, özensizliklerin olduğunu gördük ki insan hakikaten hayrete düşüyor. Bunun adına ne demek lazım. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz.” 

YILDIRIM'DAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak'la birlikte basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, “2014 seçiminde AK Parti adayının oyundan daha fazla oy aldım. Biz düşük oy falan almış değiliz” diye konuştu. 

MALTEPE'DE KALAN SANDIKLAR SAYILIYOR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Maltepe 1 ve 2'nci ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Karar üzerine Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarınca kalan 176 sandığın sayımına kaldığı yerden devam edildi. 

AMİGOLUKLA BAŞKANLIK OLMAZ 

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun maçlara gitmesine ilişkin soruyu yanıtlayan Binali Yıldırım, “Ben bunu doğru bulmuyorum. Amigolukla başkanlık olmaz. Başkanlığı verecek olan YSK'dır. Seçimden sonraki sürecin sonuçlanmasını sükunetle beklemelidir. Benim tavsiyem odur. Bunun dışında yapılacak her türlü taşkınlık, her türlü toplumsal gerginlik sürece zarar verir” diye konuştu. “Sorumluluk taşımak bu, devlet umuru görmek bu. Dolayısıyla keşke Sayın İmamoğlu da bunu yapsaydı” ifadesini kullanan Yıldırım şöyle devam etti: 

SONUÇLARI BEKLESEYDİ 

“Tribün tribün dolaşacağına, meydan meydan dolaşacağına, adının altına belediye başkanı yazacağına, sakin, oturup benim gibi sonuçları bekleseydi. Bu, benim 15 gün içinde ikinci toplantım. İlk gün seçim değerlendirmesini AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda yaptım ve bu ikinci toplantım. Dolayısıyla bir itiraz süreci, yargılama süreci varsa, bizim yapmamız gereken buna hakkıyla riayet etmek ve sonucu beklemek. Yani 'fazla gürültü yapan sonuç alır' hukuk devletinde böyle bir şey olmaz. İstediğiniz kadar bağırın çağırın. Hakimler kanunlara görev karar verirler.” 

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT