Kandil'e harekat yakın

Mehmetçik, Cinderesi'ni PKK’dan temizledi. Mayıs ayına kadar Afrin’i teröristlerden kurtarmayı planlayan TSK, Kuzey Irak’taki terör yuvalarına da çıkarma yapacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte Afrin’i teröristlerden temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak ve bölge halkını zulümden kurtarmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın 48. günü geride kaldı. TSK ve ÖSO, Afrin'in güneybatısındaki Cinderesi belde merkezini teröristlerden kurtardı. 

SİHA’lar hepsini imha etti 
Teröristlerle çatışmalar yer yer devam ederken, kurtarılan mahalle ve sokaklarda arama tarama faaliyetleri sürüyor. Kaçmaya çalışan teröristler, TSK'ya ait silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) vuruldu. Afrin’in merkezine gerçekleştirilecek operasyonun önündeki son engel de kaldırılmış oldu. Cinderesi'nin teröristlerden temizlenmesi, Mehmetçik’e Afrin’in kalbinin kapılarını açtı. Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesinden teröristleri mayıs ayına kadar söküp atmayı hedefliyor. Ardından Türk ordusu, PKK’nın ini Kuzey Irak’a operasyon gerçekleştirecek. Irak’ta 12 Mayıs'ta gerçekleştirilecek parlamento seçimlerinin ardından Mehmetçik’in teröristlerin kökünü kazıması planlanıyor. 

Kandil başlarına yıkılacak 
Sınır ötesi operasyonu Türkiye, Bağdat yönetimiyle ortak gerçekleştirecek. “O dağlardan Türkiye'de olduğu gibi PKK temizlenecek” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kandil’e düzenlenecek operasyonla ilgili Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’lye görüştüğünü açıkladı. Çavuşoğlu, “Afrin harekatı bitmese de iki operasyonu aynı anda yürütecek kapasitemiz var” dedi. Türkiye bölgeye düzenlenecek operasyonda Başika başta olmak üzere Kuzey Irak’taki 10’dan fazla askeri üssü aktif olarak kullanacak. Mehmetçik’in ilk hedefinde Zap ve Avaşin bulunuyor. Kandil’in İran’la olan sınırına kadar geniş bir alan, PKK’dan temizlenecek. 
 
157 nokta kurtarıldı 

Afrin, bir ilçe merkeziyle Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderesi, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 belde merkezinden oluşuyor. TSK ve ÖSO unsurları, henüz Mabatlı beldesine yönelik operasyonlara başlamadı. PYD/PKK, harekat sinyallerini aldığı dönemde tüm yığınak ve savunma hatlarını ağırlıklı olarak Afrin ilçe merkezinde oluşturmuştu. Beldelerdeki sivilleri de canlı kalkan yapabilmek için ilçe merkezine taşımıştı. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 122'si köy, 30'u kritik nokta olmak üzere toplam 157 bölgeyi kontrol altına aldı. 

3 BİN 89 TERÖRİST ETKİSİZ 

Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatı’nın 48. gün bilançosunu açıkladı. Yapılan bilgilendirmede, teröristlere ait hedeflerin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesiyle sürdürülen harekatın başından bu yana, 154'ü son 24 saatte olmak üzere toplam 3 bin 89 PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Zeytin Dalı'na yerli roket

Türk Silahlı Kuvvetleri, devam eden Zeytin Dalı Harekatı'nda yeni bir mühimmatı kullanmaya hazırlanıyor. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nca üretilen 122 milimetre kısa menzilli çelik bilyeli çok namlulu roketatar (ÇNRA) mühimmatı yüksek tahrip gücü ve 4 kat daha fazla alansal etki kuvvetiyle hedeflerin bertarafına büyük katkı sağlayacak. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Tamamen yerli olarak geliştirilen mühimmat, bu ay Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılmaya başlanacak” dedi. 

İZLERİ BİLE KALMAYACAK 

PKK terör örgütünün işgal altında tuttuğu köylerdeki terör anıtları bir bir yok ediliyor. Teröristlerden arındırılan Kafr Cenne köyü meydanında asılı teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı indirildi. ÖSO birlikleri, bir araç yardımıyla indirdikleri fotoğrafla drift şovu yaptı. 

KEFENLERİ ISLAK BATTANİYE 

Teröristler milli İHA’lardan kaçmak için şemsiyeyle başarısız olunca ıslak battaniye kullanmaya başladı. Ancak bu plan da tutmadı. Altına saklanan terörist etkisiz hale getirildi. Bölgeden gelen fotoğraf, ıslak battaniye altına saklanmanın da teröristleri kurtaramadığını ortaya çıkardı. 

KESKİN NİŞANCI PARAMPARÇA 

Cinderesi merkezinde TSK ve ÖSO güçleri meskun mahal operasyonlarını sürdürüyor. ÖSO tarafından paylaşılan bir videoda YPG'nin keskin nişancısının roketatarla etkisiz hale getirildiği anlar saniye saniye yer aldı. 

Türk askeri yetişti 

Cinderesi yakınlarındaki bir köyde yaşayan Suriyeli aile, terörden temizlenen Deyr Ballut köyüne gitmek isterken YPG/PKK'lı teröristlerin saldırısına uğradı. İçerisinde biri çocuk üç kişinin bulunduğu araca açılan ateşte bir kadın yaralandı. Yaralının yardımına Türk askeri yetişti. Yaralı kadın, Hatay'da tedavi altına alındı.