İttifak bayrakla başladı

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde CHP kongresi öncesi, Kültür Sarayı çevresi CHP ve HDP bayraklarıyla donatıldı. Görenlerin büyük tepki göstermesi üzerine bayraklar apar topar kaldırıldı.

Birçok seçimde Cumhuriyet Halk Partisi ve terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı Halkların Demokrasi Partisi’nin AK Parti karşısında ittifak yaptığı ortaya çıkmıştı. 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de işbirliği yapacaklarına dair ipuçları gündemden düşmüyor. CHP’li yöneticilerin seçimlerde “HDP için çalıştık”, “Ailem HDP’ye oy verdi” gibi açıklamaların yanı sıra Şafak Pavey ve Selahattin Demirtaş arasında geçen “beraber nasıl salladık” diyaloğu büyük yankı uyandırmıştı. 

Vatandaşlardan tepki 
CHP-HDP skandallarına bir yenisi daha eklendi.  CHP'de, 3 Mayıs'ta başlayan kurultay takvimi çerçevesinde il ve ilçe kongreleri düzenleniyor. Yumruklu kavgalarla gündeme gelen kongrelerin Tekirdağ'ın Malkara ilçesi ayağı ise farklı bir olayla gündeme geldi. 10 Aralık Pazar günü yapılacak CHP Malkara İlçe Kongresi öncesi, Kültür Sarayı çevresi parti bayraklarıyla donatıldı. CHP bayraklarının yanında HDP bayrağının asılması ise görenlerden tepki topladı. Tepki çeken görüntünün fark edilmesi üzerine HDP bayrağı apar topar kaldırıldı.  

Saklamıyorlar 
PKK, Kandil’de elebaşlarının sürekli destek açıklaması yaptığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ kumpaslarının sahte belgeleriyle Türkiye’ye saldırı başlatmıştı. Yaşananların ardından CHP-PKK-FETÖ el ele yorumları yapıldı. CHP liderinin skandalın ardından özür dileyip dilemeyeceği merak konusu. oldu. 

Yine birlikte sallıyorlar 

7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı geçmesinin ardından C HP’li vekil Şafak Pavey ile Selahattin Demirtaş, ‘nasıl salladık’ demişti.  Malkara’da 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı  seçimleri öncesi CHP-HDP ittifak sinyali verdiler.  

YARKADAŞ'TAN SKANDAL AÇIKLAMA

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'na ilişkin sözlerini skandal ifadelerle eleştirdi. Yarkadaş, “Lozan Antlaşması'nın revize edilebileceğini söylemek Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmak demektir. Erdoğan bu talihsiz açıklamasını bir an önce düzeltmeli” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Antlaşması konusundaki sözlerine işaret eden Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizin Trump’ın bu anlayışından ne farkınız var. Erdoğan, yapılan anlaşmaların sürekli olamayacağını söylüyor. Trump da 1960’larda alınan BM kararını aynı gerekçelerle yok sayıyor” dedi.