• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Mart 2018 00:26 | Cuma

İslam'ı bilmeyecek kadar acizler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde kadına yönelik tartışmaları ortaya atanlara, “Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız” sözleriyle tepki gösterdi.

GÜNDEMDEKİ ilahiyat tartışmalarına çok sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda marjinalleri asla dikkate almayız. Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil” diye konuştu. Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı'nda konuştu. 

BİLMEYECEK KADAR ACİZ BUNLAR 
“Bunlar ya bu asırda yaşamıyor, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var” diyen Erdoğan eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın. Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla söylenen sözleri biz asla kabul edemeyiz. Tartışmayı dinimizin kavramları ile yürütmek kadınlara değil, inancımıza da dinimize de aykırıdır. Bizim mukaddes kitabımız Kuran'dır. Kuran'a ters değilse mesele bitmiştir. Eskiler, yani kudema usulsüzlüğümüz, ululsüzlüğümüzdendir derdi.” 

ALANI FETÖ'YE KAPTIRDILAR 
Din İşleri Yüksek Kurulu'nda çok vasıflı hocalar bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Bütün ilim dallarında yetki sahibi olan hocalarımız var. Bütün bu hocalarımız ne iş yapıyorlar. Niçin bu alanı bu adamlara kaptırıyorlar, FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik söyledik sonunda bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen maalesef tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. FETÖ'nün kalitesi vasfı ortada, arkasından gidenler onlardan daha da geri” diye konuştu. 

MİLLETE DÜŞMAN OLDULAR 
Cumhurbaşkanı, kadın meselesi konuşulurken anne vurgusu yaparken bundan rahatsız olanlarla çok karşılaştıklarını belirterek, “Akif'in dizelerine 5-10 televizyon dizisini, 5-10 medya maydanozunu da eklemek gerekir. Birileri ısrarla bizim validelerimizi yanlış anlatmaya, göstermeye çalışıyor. Zaman zaman söylüyorum, en az 3 çocuk diyorum, birileri rahatsız oluyor. Bu millete düşman oldukları için rahatsız oluyor” ifadelerini kullandı. 

GELECEĞE GÜVENİMİZ ARTIYOR 
Erdoğan, kadınlara ülkenin ve milletin içinden geçtiği kritik dönemde gösterdikleri sağlam duruş nedeniyle de müteşekkir olduklarını dile getirdi. Şehit annelerinin, şehit eşleri ve evlatlarının metanetlerini gördüklerinde geleceğe olan güvenlerinin güçlendiğini anlatan Erdoğan, dün Çanakkale'de vatan uğruna evlatlarını kurban ettiklerinin işareti olarak saçlarına kına yakıp, cepheye gönderen annelerin bugün de aynı bilinçle ve inançla evlatlarını mücadeleye, savaşa uğurladığını dile getirdi.

GETİRDİĞİN 5 BİN TIR MÜHİMMAT KİME KARŞI? 

Erdoğan PYD'ye 5 bin TIR ve 2 bin kargo uçağı dolusu silah veren ABD'ye, “Mademki DEAŞ'ı temizledin, bu silahlar kime karşı” diye sordu.

ERDOĞAN konuşmasında terör örgütü PYD'yi silahlandırıp sahaya süren ABD yönetimine de tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Suriye'nin keziyinde 20 üs kuran ABD'ye “Ne işin var” diye sordu. “5 bin tır silah getiriyorsun, 2 bin TIR kargo uçağıyla silah, mühimmat getiriyorsun. 

BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ 
Kime karşı? 'DEAŞ'ı temizledik' diyorsun. Madem ki DEAŞ'tan burayı temizledin, şimdi bu silahlar burada niye, neden Yoksa bizim için mi bunları getiriyorsun?” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Şunu bilin; biz bir ölürüz, bin diriliriz ve bu yolda böyle gideceğiz” diye konuştu. Dün Fırat Kalkanı bölgesinde, bugün Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü Afrin'de, terör örgütlerinden temizledikleri yerlerde ocakları tüttürecek ve kesintiye uğrayan hayatları yeniden kuracakların kadınlar olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Türkiye olarak Suriye topraklarında yürüyen bu operasyonun hedefleri bizce belli. 

NE GEREKİYORSA YAPARIZ 
Durmayacağız. Şu ne der, bu ne der, bunların hiçbiri bizi ilgilendirmiyor. Biz adaletin tesisi için ne gerekiyorsa bunu yapacağız” dedi.