İran Devrim Muhafızları, son 15 yıldaki ilk füze saldırısını İran’ın, Suriye ile koordineli gerçekleştirdiğinin altını çizdi

Devrim Muhafızları, İran’ın en az 18 kişinin öldüğü Tahran saldırısını üstlenen DEAŞ'ın Suriye’deki hedeflerine düzenlediği saldırının Suudi Arabistan’a da bir mesaj niteliğinde olduğunu açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İran’ın, Tahran saldırına karşılık Suriye’deki DEAŞ’in hedeflerine yönelik füze saldırısı hakkında konuştu. Şerif, son 15 yıldaki ilk füze saldırısını Deyr ez Zor’daki DEAŞ hedeflerine düzenleyen İran’ın, operasyonu Suriye hükümetiyle koordineli şekilde gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

 

Füzenin Irak hava sahasını geçerek hedefine ulaştığını kaydeden Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti. “Bu mesajın alıcıları özellikle de Suudiler ve Amerikalılar” diyen Şerif, şöyle devam etti: “Açık seçik görülüyor ki bölgedeki bazı ülkelerin tepkileri, özellikle de Suudi Arabistan’ın, İran’a güvensizlik getirmeye çalıştığını gösteriyor.”