• Bist 100
  102.715
 • Dolar
  5,2800
 • Euro
  5,9675
 • Altın
  224,2585
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mayıs 2017 00:00 | Cumartesi

İncirlik çaresizliği Merkel’i zora soktu

İncirlik blöfü tutmayan Merkel’in partisi, muhalefetin Dışişleri Komisyonu’na gön- derdiği “Almaya askeri İncirlik’ten çekilsin” önergesini önlemeye çalıştı. Türkiye ile barışmak için dünyadan yardım dileyen Almanya çözüm için gözünü NATO zirvesine dikti. 

FETÖ’cü teröristlerin iltica taleplerini kabul ettiği için Türkiye’nin yaptırım uyguladığı Almanya, çözüm için ne yapacağını şaşırdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iltica talepleri kabul edilen teröristleri iade edilmesi durumunda, çözümün gerçekleşeceğini söylemesi de Almanya’yı zora soktu. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’den Almanya’ya 450 kişinin iltica başvurusunda bulunduğunu, bu kişilerden sadece 80’ine iltica hakkı tanındığı, Türkiye’nin isteğinin gerçekleşmesi için yasa değiştirmeleri gerektiğini ifade ederek çaresiz kaldıklarını işaret etti. 

Önerge önlenmeye çalışıldı 

Öte yandan, Almanya'da muhalefette yer alan Yeşiller Partisi ve Sol Parti, Alman askerlerinin İncirlik’ten hemen çekilmesi yönünde Federel Meclis’e önerge verdi. Fakat iktidardaki Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, bu önergeye karşı çıkarak itidal çağrısında bulundu. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili Roderich Kiesewetter, parti adına yaptığı açıklamada, “Askerlerin tek taraflı ve hemen çekilmesi Avrupa’nın ve Almanya’nın çıkarına değildir” dedi. 

NATO’da ele alınmalı 

Kiesewetter, konunun NATO’da diplomatik seviyede ele alınmasını gerektiğini belirtti. Muhalefet partilerinin verdiği önergeye onay vermeyerek komisyona sevk edilmesini istediklerini belirten Kiesewetter, komisyonda bunun sakin bir şekilde tartışılması gerektiğini kaydetti.