Geleceği varsa göreceği de var 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Senin 'Bağdat' dediğin tamamen Şia'dan oluşan bir ordunun  yönetmenidir. Biz onlarla mı konuşacağız? Yarın burayı Haşdi Şabi'ye terk edecek” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Senin 'Bağdat' dediğin tamamen Şia'dan oluşan bir ordunun yönetmenidir. Biz onlarla mı konuşacağız? Eğer biz kalkıp da Musul'un kaderini onlarla paylaşmaya yönelirsek, şunu kabullenmemiz gerekir ki yarın burada Şia-Sünni ile bu mücadelesini verecek ve ardından da burayı Haşdi Şabi'ye terk edecek. Şimdi onu da konuşuyorlar. İşte 30 bin kişiyle Haşdi Şabi geliyor. Kaç bin kişiyle gelirse gelsin, geleceği varsa göreceği de var” dedi.

SİYASİ VE FİİLİ MÜDAHALELER 

Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde kurulmaya çalışılan denklemleri gördüklerini, siyasi ve fiili müdahaleleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Musul'a operasyonun başladığını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Musul'da 2 milyon Sünni Arap, Türkmen var. Biz bunların bir kısmını eğittik, yetiştirdik, belli bir noktaya getirdik. Nerede? Başika Kampı'nda. Biz orada Peşmerge de eğittik, hala eğitiyoruz.

BİZİ TEZGAHA GETİREMEZSİNİZ 

Aynı şekilde Musullu Arap, Türkmen kardeşlerimizi, onları da eğittik, yetiştirdik, hala devam ediyoruz. Bunları yaparken bize talep nereden geldi? Irak'ın merkezi yönetiminden geldi. Şimdi ne oldu bu merkezi yönetime? Hava değişti. Dert başka. Onun için biz Amerikalı dostlarımıza, koalisyon güçlerine bunu söylüyoruz, bakın buradaki tezgaha bizi getiremezsiniz, biz bu tezgaha gelmeyiz.”

MİSAK-I MİLLİ NEDİR? BUNU BİLİRSEK...  

“Eğer bugün 'Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada hem de arazide olacağız' diyorsak, bunun bir sebebi var” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti: “Bunu durup dururken söylemiyoruz, 'dostlar alışverişte görsün' diye de söylemiyoruz. Suriye ve Irak'ta yaşananlar ortada. Yeni nesil şunu çok iyi bilmeli Misak-ı Milli nedir? Eğer bunu bilirsek Suriye ve Irak'taki sorumluluğumuzu daha iyi anlarız. Benim Musul'da tarihi sorumluluğum var. Biz orada olacağız. Hem arazide olacağız hem masada olacağız.Onbinlerce kilometre mesafeden çıkıp geleceksin, o senin için bir hak olacak, neymiş, Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 kilometre sınırım, her an tehdit var.” 

Dabık'tan sonra Rakka operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li yetkililerin harekat için Türkiye'den yardım istediğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat kalkanı Harekatı konusunda da açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Özgür Suriye Ordusuyla beraber DEAŞ'ı süratle Cerablus'tan attık. Arkasından Rai'ye girdik, oradan da DEAŞ'ı böylece kovmuş olduk. Yerine kendi vatandaşlarımızı oraya sokmadık, ya, Cerablus halkını Cerablus'a yerleştirdik. Şimdi de malum örgüt DEAŞ, Dabık ile ilgili çok değişik şeyler söylüyor. Tabii Dabık, bizim tarihimizde de farklı bir konumda, malum Mercidabık. Biz, 'Dabık'a ineceğiz'  dedik ve indik. Şimdi El Bab'a doğru yürüyoruz, oraya da ineceğiz” diye konuştu. Erdoğan, Türkiye olarak koalisyon güçlerine Münbiç konusunda “Orada PYD ve YPG gibi terör örgütleri olmayacak.” dediklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “Çünkü orası yüzde 95 itibariyle Araplarındır. Dolayısıyla PYD ve YPG doğuya gidecek, Münbiç'i boşaltacak. Dün itibarıyla Amerikalı dostlar, dediler ki  'tamam siz de bize yardımcı olun.' Biz baştan beri söylüyoruz. Yeter ki siz bizim bu tekliflerimize 'evet' deyin. Çünkü bu işi biz biliriz, bu bölgede. 

DEAŞ RAKKA'DAN GİDER 

Sizler buraya yabancısınız, sizler bilmezsiniz. Buranın tarihini de her şeyini de biz iyi biliriz. Şu anda burada da mutabıkız. 'Rakka'da ne yapacağız' dediler. Gelin beraber, eğer burada da bir operasyon yapacağız diyorsanız, ki Rakka DEAŞ'ın merkezidir, biz Rakka'da da sizlerle beraber bu operasyonu yaparız. Gerekirse oradan da bu DEAŞ boşaltılıp gider.”