• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Mart 2018 00:29 | Cuma

FETÖ'ye faturalı himmet

Antalya'da faaliyet gösteren holdingin 3 sahibi gözaltına alındı. Şirketin kestiği bazı faturaların açıklama bölümünde 'himmet' yazdığı tespit edildi.

ANTALYA Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında Kırmızıtaş Holding'e el konuldu. 

MAL VARLİKLARINA TEDBİR 
Holdingin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası örgütle irtibatı veya iltisakı olması nedeniyle, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dernek, federasyon gibi kuruluşlarla FETÖ soruşturmaları kapsamında cumhuriyet başsavcılıklarınca haklarında işlem yapılan kişiler ve kayyum atanan şirketlerle parasal yönden ilişkili olduğu tespit edildi. Soruşturma kapsamında, Kırmızıtaş Holding ve bünyesinde bulunan tüm şirketlere yönelik Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'nın raporu, Antalya Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın bilirkişi raporu, HTS Analiz Raporu ve diğer yapılan tespitler doğrultusunda önemli bilgiler  elde edildi. 

3 SAHİBİ GÖZALTINDA 
Soruşturma kapsamında adı geçen şirketlere CMK 133. maddesi uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından (TMSF) kayyum atandığı ve şirket yetkilileri Recai Kırmızıtaş, İsmail Kırmızıtaş ve Hamza Kırmızıtaş'ın tüm mal varlıklarına tedbir konulduğu kaydedildi. Savcılığın talimatı doğrultusunda, 3 şüphelinin gözaltına alınması için Antalya Emniyet Müdürlüğü KOM ekiplerince operasyon başlatıldı. Holdingin sahibi Recai Kırmızıtaş, İsmail Kırmızıtaş ve Hamza Kırmızıtaş polis tarafından gözaltına alındı. 

FATURALARDAKİ AYRINTI 
Ayrıca holdingin, FETÖ'den el konulan ve kayyum atanan mobilya şirketi Öpçin Mobilya'ya kestiği faturaların açıklama bölümüne 'himmet' yazdığı tespit edildi. Faturalar ise daha önce Öpçin Mobilya'da yapılan aramalarda ele geçirildi. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, konuyla ilgili açıklamanın daha sonra yapılacağını kaydetti.