FETÖ'nün ininde su bile parayla

FETÖ’den yargılanan Malatyalı işadamı, Pensilvanya’ya yaptıkları ziyarette elebaşı Gülen’e 50 bin dolar ‘hürmet’ parası götürdüklerini söyledi. Sanık işadamı, örgüt toplantısında ikram edilen yemeğin ve meyvenin parasının bile kendilerinden alındığını anlattı. 

Terör örgütü FETÖ’nün, kendisine bağlı işadamlarını nasıl sömürdüğü sanık ifadeleriyle ortaya dökülüyor. Malatya'da FETÖ davasında yargılanan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için itirafçı olan işadamı M.E’nin anlattıkları bu kadar da olmaz dedirtti.   

EKSTRA PARA İSTİYORLARDI 

İtirafçı işadamı, Malatya’da örgüt adına her yıl milyonlarca lira himmet ve burs gelirleri toplandığını söyledi. İl imamlarının himmet gelirinin her dönem açık verdiğini söylediğini kaydeden M.E, “Açığın kapanması için ekstra para talep ediyorlardı ya da tanıdığımız esnaftan biraz daha para toplamamızı istiyorlardı” dedi. Sanık işadamı sözlerini şöyle sürdürdü:

GÜLEN’E YÜZDE 10 KOMİSYON 

“Toplanan himmet ve burs paraları neden yetmiyor' diye sorduğumuzda il imamları, 'Yüzde 10'u bağlı olduğumuz Gaziantep bölgesine gidiyor. Buradan da Amerika'ya Gülen'e yıllık 'KDV' (toplanan himmetlerden yıllık olarak verilen komisyon) gönderiliyor' diyorlardı. Türkiye'de toplanan bütün paraların yüzde 10'u örgüt liderine aktarılıyordu.”

50 BİN DOLARLIK HÜRMET 

2011'de Malatya mütevelli heyetindeki örgüt üyeleri ve il imamlarıyla ABD'deki örgüt elebaşı Gülen'i ziyarete gittiklerini kaydeden işadamı M.E. şunları anlattı: “İl imamı Eyüp Doğan, o yılki yüzde 10 KDV dışında, 'hürmete binaen' götürdüğümüz 50 bin doları, gümrükte sıkıntı olmaması için birlikte gittiğimiz kişilere parça parça bölüştürdü.” Sanık işadamı, örgüt toplantılarında ikram edilen yemeğin ve meyvenin parasının bile kendilerinden alındığını da söyledi. 

HÜRMET ADIYLA HARAÇ ALIYOR

Dini imanı para

Pensilvanya’da ABD korumasında yaşayan elebaşının, kendisini ziyaret eden işadamlarından milyonlarca dolar hürmet parası aldığı ortaya çıktı.