• Bist 100
  122142
 • Dolar
  5,9448
 • Euro
  6,5556
 • Altın
  299,5530
İstanbul
8 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
24 Nisan 2019 Çarşamba 12:29:56 | Son Güncelleme: 24 Nisan 2019 Çarşamba 13:05:54

FETÖ tutuklusu: Çıkınca önlenemez yükselişimiz başlayacak

Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevliyken FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında ankesörlü telefonla ardışık olarak arandığı iddiasıyla tutuklanan Üsteğmen Oktay Dönmez, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dönmez'in hapisteyken, dışarı çıkmaları halinde neler yapacaklarına dair küfürlü notlar yazdığı ve bunları koğuş arkadaşlarıyla paylaştığı öğrenildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 2 yıl önce gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan üsteğmen Oktay Dönmez'in yargılanmasında karar çıktı.

Konya Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında sanık Dönmez, suçlamaları kabul etmedi. FETÖ terör örgütüyle herhangi bir bağının olmadığını ileri süren Dönmez, 2 yıldır tutuklu olduğunu belirtti.

FETÖ mensupları tarafından ankesörlü telefonla aranarak sohbet ya da toplantıya davet edildiği yönündeki suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Dönmez, ''Ardışık aramalarda isimleri geçen diğer asker kişilerle işim sebebiyle irtibatım olmuştur. Ortak çalıştığımız konularda bizimle birlikte görev yapan astsubaylar ya da başka bir personel önce beni sonrasında ise diğer asker kişileri bu sebeple aramış olabilir. Bu nedenle de ardışık aramalar tespit edilmiş olabilir. Aramaların hiç birinin örgütsel bir mahiyeti yoktur" dedi.

TUTUKLU TÜRK YILDIZI PİLOTU TANIK OLARAK İFADE VERDİ

Tanıklardan, İstanbul'da yapılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Silivri Cezaevinde hükümlü olarak bulunan Yüksel Koca da ifadesinde örgütle bağının olmadığını, Oktay Dönmez'i de harp okulunda devre arkadaşı olması nedeniyle tanıdığını belirtti.

Tanıklardan yine harp okulundan sınıf arkadaşı olan ve 7 yıl 6 ay hapis cezası alan Eren Önder de, Oktay Dönmez'i, harp okulundan tanıdığını başkada bir bağının olmadığını söyledi.

Türk Yıldızları eski pilotu Yüzbaşı Ali Onur Adalı.


'BUNDAN SONRA BİZİ ÖNLENEMEZ BİR YÜKSELİŞ BEKLİYOR'

Mütalaada, Oktay Dönmez'in Akşehir T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunduğu sırada, yakalattığı şifreli mektuplara da dikkat çekildi.

Oktay Dönmez'in tutuklu bulunan Mustafa B.'ye bağımsız bölümler arasında pusula tabir edilen ve içerisinde 'Sabredin çıkınca ortalığın a. koyacağız. Önlenemez yükselişimiz asıl o zaman başlayacak. Biz buradan çıkınca ....... çocukları içeri girecek. Ben yazmadım desem de el yazımızdan bizi bulmuşlar, pusulaları gönderin', 'Kardeşim savunmada suçu direkt bana at ben yazmadım. Kardeşim biz bu süreleri yatmayacağız ama o p..ler yatacak. Bundan sonra bizi önlenemez bir yükseliş bekliyor' yazılı not gönderdiği belirtildi.

Not kağıtlarına, 'Seni üzenler bir gün üzülenler olur. Her şey gün yüzüne çıktığında başı dik olan yine bizler olacağız. Günler gelecek tanıklar sanık, sanıklar tanık olacak. (Hastaneye beraber gittiğin Erzurumlu abin' şeklinde cevap yazıldığı, sanığın eylemlerinden pişman olmayıp örgütsel eylemlerine devam ettiğinin görüldüğü anlatıldı.

Mahkeme heyeti mütalaanın ardından kararını açıkladı. Heyet, sanık Oktay Dönmez'i, 'FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

(DHA)