• Bist 100
  100.112
 • Dolar
  5,3097
 • Euro
  6,0353
 • Altın
  218,4646
İstanbul
6 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Ocak 2018 00:00 | Cumartesi

FETÖ milletin geleceğini çaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütünün, dershaneler aracılığıyla milletin zeki çocuklarını devşirdiğini söyledi. Erdoğan dershanelerin kapatılması sürecinde nasıl tehdit edildiklerini anlattı.

DERSHANELERDE MANKURT ORDUSU KURDULAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür.” dedi. Erdoğan, “Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıldönümü Programı”nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin “2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma” hedefine ulaşabilmesinin, ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağıyla mümkün olduğunun altını çizdi.

FETÖ, DERSHANELERİ ELE GEÇİRDİ 

Erdoğan şöyle devam etti: “Biz hükümete geldiğimizde milyonlarca gencimizin girmek için kapıda beklediği, ancak çok azının bu imkanı elde edebildiği bir yükseköğretim sistemi vardı. Arz talep dengesi bu kadar bozuk olunca, ister istemez dershaneler gibi fırsatçı birtakım ara eğitim mekanizmaları doğmuştu. Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti, bu şekilde ülkemizin dört bir yanındaki en zeki, en parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin bulmuştu. Evlatlarımızın üniversiteye girişlerini kolaylaştırarak, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak için attığımız her adımda birilerinin tehditleriyle, saldırılarıyla, kumpaslarıyla karşı karşıya geldik. Başta emniyet sistemi, öbür tarafta yargı sistemi, buralardan tehditler.”

MESELEYİ KÖKTEN ÇÖZDÜK

En sonunda Nabi Avcı'nın bakanlığı döneminde bu meseleyi kökten çözme imkanı bulduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, “Türkiye'nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gaspetmiştir. Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır” diye konuştu. 

YARDIMCI DOÇENTLİK KALKIYOR 

Erdoğan konuşmasında yardımcı doçentlik unvanının kaldırılacağını söyledi. Erdoğan, “Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Dedik ki 'Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesini temin edecek bir çalışma yapalım.' YÖK başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak ” ifadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi'nin 135. kuruluş yılı töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özel bir Kur'an-ı Kerim hediye edildi. Azeri doktora öğrencisi Tunzala Mammadzade (solda) hediyesini şeffaf ipek üzerine altın ve gümüş renkli boyalar kullanarak 3 yılda hazırladı.