FETÖ genç beyinleri böyle harcadı

FETÖ İddianamesinde eğitim alanlarında, dershaneler, evler ve öğrenci yurtlarına giden çocukların nasıl çalıştırıldığı, yerleştirildiği ve yönlendirildiğine dair bilgilere yer verildi.

FETÖ İddianamesinde eğitim alanlarında, dershaneler, evler ve öğrenci yurtlarına giden çocukların nasıl çalıştırıldığı, yerleştirildiği ve yönlendirildiğine dair bilgilere yer verildi.

 

FETÖ genç beyinleri böyle harcadı

 

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan FETÖ iddianamesinde, mülki idare ve yargı sınavları ile askeri okullara ve polis akademisine girecek öğrencilere "kod isim" verildiği, öğrencilerin kaldıkları yerlerde birbirlerini görmemelerine özen gösterildiği belirtildi.

 

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Savcı Ömer Yurdusev tarafından "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından tutuklu 4 asker hakkında hazırlanan 41 sayfalık iddianame, Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

 

İddianamede, tutuklu asker Ferhat Konuş hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olma, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis, Nihat Karcı, Murat Akyol ve Mustafa Avcı hakkında da "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasının verilmesi talep edildi.

 

FETÖ'de soru çalmanın diğer adı 'Fetih okutmak'

 

Hazırlanan FETÖ iddianamesinde bu grupların daha sonra daha küçük gruplara ayrıldığı ve her öğrenciye kod adı verildiği belirtildi. Aynı zamanda iddianamede şu bilgilerde bulunuyor:

 

"Mülki idare, emniyet, TSK ve yargı gibi stratejik kurumlar için hazırlanacak öğrenciler, daha özel şartlarda seçilip, özel şartlarda hazırlanmaktadır. Bunlara hücre tipi yapılanma modeli uygulanmakta, askeri okullara, polis akademisi ve polis kolejine sokulacak öğrenciler, kesinlikle kendi dershanelerine gerçek isimleri ile kayıt edilmemektedir. Bu öğrencilere sınav soruları önceden verilerek ezberletilmekte ve bu husus örgüt jargonunda 'Fetih okutmak' olarak adlandırılmaktadır. "

 

İngiltere'den Almanya'ya Avustralya'dan Amerika'ya kadar her yerde kariyer yapan üyelerin olduğu belirtilen iddianamede, bu üyelerin Türkiye'ye döndükleri zaman da burada el üstünde tutulacağı ve üniversitelerde hoca durumunda olacakları aktarıldı.