• BIST
  105121
 • Dolar
  6,8415
 • Euro
  7,6125
 • Altın
  380,7430
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Nisan 2020 Cuma 14:24:00 - Güncelleme:10 Nisan 2020 Cuma 14:43:00

Ercüment Ovalı kimdir? Prof. Dr.Ercüment Ovalı'nın hayatı, kaç yaşında?

Ercüment Ovalı kimdir? Koronavirüs konusunda çok merak edilen isimlerden biri oldu. Koronavirüs aşısı ile ilgilenen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı ile ilgili gelinen son durumu açıkladı. İşte, Prof. Ercümet Ovalı ile ilgili detaylar

Prof. Ercüment Ovalı kimdir, nereli ve kaç yaşında? Soruları merak konusu oldu. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ekibi ile koronavirüs aşısı bulunması için ahrekete geçti. Ovalı, Sosyal medya hesabından, "23 Nisan için sözleştik" ifadesini kullanınca, aşı bulundu yorumları yapıldı.

PROF. DR. ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

1961 yılında dünyaya gelen Hematoloji Uzmanı Profesör Doktor Ercüment Ovalı, Kırıklareli Babaeski doğumluduru.

Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır.

Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır.

2017 yılında Amerika'dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

Türkiye'de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü'nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin'deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

PROF, DR. ERCÜMENT OVALI'DAN HEYECANLANDIRAN PAYLAŞIM

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan heyecanlandıran bir paylaşım geldi. Koronavirüse karşı aşı çalışmalarda gelinen son noktayı açıklayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "23 Nisan için sözleştik" dedi. Ovalı, "uzun süredir emek verdiğimiz projelerimizde nerelere geldiğimizi açıklayacağız" diye konuştu.

Koronavirüsün tedavisini bulmak için canla başla çalışıyor. Profesör Doktor Ercüment Ovalı resmi twitter hesabından heyecanlandıran bir paylaşıp yaptı. "7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı." dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarına onay verdiği ovalı, yerli aşı geliştirmek için ekibiyle beraber 45 gün sürecek karantinaya girmişti. Günler süren laboratuvar çalışlarından sonra son gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Prof, Dr. Ercüment Ovalı'nın sosyal medya hesabından açıklama yaptı. "7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu, kanıtlandı şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip Bulut Yurtsever, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik." dedi.

Ovalı aşının çıkacağı tarih belli oldu gibi haberlere de yine sosyal medya hesabından yanıt verdi. "Medyada Covid-19'un ilacını bulduk gibi paylaşımlar görüyorum. Bu doğru değil. Uzun süredir emek verdiğimiz projelerimizde nerelere geldiğimizi açıklayacağız" notunu düştü.