• Bist 100
  99.835
 • Dolar
  5,7637
 • Euro
  6,5302
 • Altın
  243,3638
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Nisan 2018 00:00 | Pazar

CHP’de kaos

Erken kalkanın cumhurbaşkanlığına adaylık açıklaması yaptığı CHP karıştı. Kılıçdaroğlu, böyle anlayış olmaz derken parti sözcüsü Tezcan “Adayları ciddiye almayın” dedi. Ancak Böke’de adaylığı göz kırptı.

ADAY OLANLARI CİDDİYE ALMAYIN

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 24 Haziran'da yapılacağının duyurulmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi karıştı. Bu belirsizlikten yararlanan genel başkan yardımcısı Öztürk Yılmaz ve milletvekili Didem Engin, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı. Muharrem İnce'nin ise aday olacağı hala konuşuluyor.

HEPSİNE TEPKİ GÖSTERDİ 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin MİT TIR’ları kumpası davasında tutuklu bulunan milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'de cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan isimlerle ilgili “Biri çıkacak ben olacağım, biri çıkacak ben olacağım böyle bir anlayış olmaz” diyen Kılıçdaroğlu, “Bizim bir parti meclisimiz var oturup konuşacağız cumhurbaşkanı adayının nitelikleri ne olmalı, nasıl olacak konuşacağız” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, CHP ve İYİ Parti heyetlerinin yarın (bugün) bir araya geleceğini belirterek, “Pazartesi günü SP lideri Temel Karamollaoğlu ile görüşeceğim” dedi.

KRİZ DAHA DA BÜYÜYOR 

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, adaylık açıklamalarıyla ilgili, “Bugünkü adaylık açıklamaları ciddiye alınacak bir konu değildir. Ciddiye alınıp üzerine konuşulacak bir konu da değildir. Partinin genel başkanı bu konuda 40 kere düşünüp bir kere konuşurken, bizim 100 kere düşünüp bir kere konuşmaktan bile imtina etmemiz gerekir” dedi. Bu açıklamaya rağmen Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner, istedikleri cumhurbaşkanı adayının nitelikleriyle ilgili Kılıçdaroğlu'na taleplerini sıraladı. Böke istedikleri gibi bir aday olmaması halinde kendisinin aday olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı girdiği tüm seçimleri kaybeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık konusunda kararını veremedi.