• Bist 100
  102.366
 • Dolar
  5,3276
 • Euro
  6,0549
 • Altın
  228,3169
İstanbul
3 / 5
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Temmuz 2018 00:32 | Cuma

Brüksel'de kritik görüşmeler

Başkan Erdoğan, NATO Zirvesi'nin ikinci gününde Aliyev, İzzetbegovic, Macron, Poroşenko ile baş başa görüşmeler yaptı. Erdoğan ayrıca Bulgaristan ve Afganistan cumhurbaşkanlarıyla da bir araya geldi.

BAŞKAN Erdoğan Brüksel'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ikinci igününde mevkidaşlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan dün sabah önce zirve kapsamında düzenlenen “Afganistan Oturumu”na katıldı. Ardından ikili görüşmelere başlayan Erdoğan, ilk olarak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile baş başa görüştü. Erdoğan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic'le de görüştü. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katıldı. 

FRANSA'YLA İKİLİ İLİŞKİLER 
Başkan Erdoğan öğleden sonra da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la baş başa görüştü. İki lider Türkiye-Fransa ilişkilerini ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi. Bu görüşmede bakanların yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. Başkan Erdoğan dün ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la da ayrı ayrı görüştü. 

15 TEMMUZ PROGRAMI 
Bu arada Başkan Erdoğan'ın 15 Temmuz günü programı belli oldu. FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yılında Erdoğan, Ankara'da programına 15 Temmuz şehitlerinin kabirlerini ziyaret ederek başlayacak. Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şehit yakınları ve gazilerle öğle yemeğinde bir araya gelecek. Ankara'daki programını tamamladıktan sonra İstanbul'a geçecek olan Erdoğan, burada 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Şehitler Anıtı'nı ziyaret edecek. Erdoğan'ın katılacağı programların dışında darbeciler tarafından saldırı düzenlenen tüm noktalarda da anma yapılacak. Gece tüm Türkiye'deki camilerde salaların okunmasıyla programlar son bulacak. 

Tahran'da üçlü Suriye zirvesi 

Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Suriye'nin geleceğini görüşecek. SOÇİ ve Ankara zirvelerinin ardından üçüncü Suriye zirvesi İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilecek.

ÜÇÜNCÜ ZİRVE OLACAK 
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti, Astana barış sürecinin garantör ülkelerinin liderleri olan Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran lideri Ruhani'nin Suriye konulu bir sonraki zirvesinin yakında Tahran'da gerçekleşeceğini açıkladı. Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin Suriye'deki çatışmaların sonlanması amacıyla yaptığı son üçlü görüşme, nisan ayında Ankara'da gerçekleşmişti.

Putin-Velayeti görüşmesi
Üçüncü zirve açıklaması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önceki gün İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüşmesinin ardından geldi. 

Lider eşlerine Rohingya Müslümanlarını anlattı 

Emine Erdoğan, NATO Zirvesi'nde bir araya geldiği lider eşlerine Arakan'da zulme uğrayan Müslümanların son durumu hakkında bilgi verdi. 

BAŞKAN Erdoğan'ın NATO Zirvesi dolayısıyla bulunduğu Brüksel'de, eşi Emine Erdoğan da lider eşleri için hazırlanan özel programa katıldı. Programın son gününde, devlet ve hükümet başkanları eşleri, Brüksel'in Tervuren bölgesinde bulunan Afrika Müzesi'ni ziyaret etti. Emine Erdoğan, söz konusu programında lider eşleriyle samimi sohbetler gerçekleştirdi. 

DİKKATLERİNİ ÇEKTİ 
Emine Erdoğan'ın, göçmenler ve Arakan gibi mazlum coğrafyalara yaptığı ziyaretlerin bilgisine sahip devlet ve hükümet başkanları eşleri, kendisinden Rohingya Müslümanlarının son durumu hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla bu coğrafyalarla ilgilenmeye devam ettiğini ifade eden Emine Erdoğan, göçmen politikalarının insani bir bakışla oluşturulmasını istedi. 

SIFIR ATIK PROJESİ 
İkili sohbetlerin bir başka konusu ise tüm dünyayı tehdit eden “çevre” sorunları oldu. Emine Erdoğan, Türkiye'de etkin şekilde uygulanmaya başlayan “Sıfır Atık” projesi hakkında da bilgi verdi. Atık üretimini azaltacak farklı örnekler üzerinden fikir alışverişi yapılan sohbette, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron, yakın diyaloğu dikkati çeken Emine Erdoğan, Brigitte Macron'la eğitim-teknoloji ilişkisine dair özel bir sohbet gerçekleştirdi.