• Bist 100
  100339
 • Dolar
  5,7201
 • Euro
  6,3295
 • Altın
  275,2130
İstanbul
19 / 27
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Ağustos 2019 Pazar 10:23:54 | Son Güncelleme: 18 Ağustos 2019 Pazar 11:03:56

Bombalanan Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü millet bahçesine dönüşüyor

Terör Örgütü PKK'nın 3 yıl önce bugün bombalı araçla düzenlediği hain saldırı sonrasında zarar gören ve ardından yıkılan Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü'nün yerinde başlatılan "millet bahçesi" projesinin çalışmaları devam ediyor. İçerisinde şehitler anıtının da olacağı millet bahçesininin 25 bin metrekaresinin yeşil alan olacağı belirtildi. Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik 3 yıl önce bugün düzenlenen hain saldırıda 3 şehit verilmiş, 251 kişi yaralanmıştı.

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü'ne 18 Ağustos 2016 tarihinde terör örgütü PKK tarafından bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 polis memuru şehit olmuş, 251 kişi yaralanmıştı.

Hain saldırının bugün 3. yılı geride kalırken, saldırının planlayıcıları düzenlenen operasyonlarla yakalanarak adalete teslim edilmişti.

Saldırı sonrası hasar alan İl Emniyet Müdürlüğü binası yıkılmış, yenisi ise belirlenen farklı bir yerde yapılarak hizmete girmişti. Yıkılan eski emniyet müdürlüğünün yerine ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz seçimlerde "millet bahçesi" yapılacağını açıklamış ve hemen ardından ihalesi yapılarak çalışmalar start almıştı.

28 bin metre kare alana kurulan "millet bahçesi"nde çalışmalar aralıksız devam ederken, projede şekillenmeye başladı. 25 bin metre karesi yeşil alan olarak planlanan millet bahçesi içerisinde, peyzaj, yürüyüş parkurları, süs havuzlarının olduğu ve ayı zamanda Millet Kıraathanesinin olacağı belirtildi.

Öte yandan hain saldırıda şehit olan 3 polis memuru için şehitler anıtının yer alacağı aktarıldı.

"ELAZIĞ SAĞ KESİM, KOLAY KOLAY TERÖR GİREMEZ"

Hain saldırıyı yakından hisseden Hüseyin Engin'de o günü anlattı.

Kendisinin emniyetin arka kapısına 10 metre kala patlama olduğunu belirten Engin, "Evim buraya yakın. Emniyet Müdürlüğü’nün arka kapısına 10 metre kala patlama oldu. Hemen arkamda bulunan öğrenci yurdunda tüp patladı sandım. Çünkü binaların camları aşağı düşüyordu. Patlamanın etkisiyle kaldırımdan caddeye savruldum. Ben de o ara beton duvarın dibine geçip bir süre yerde yattım. Daha sonra baktığımda emniyet binasında duman çıkıyordu. Bahçenin kapsından içeri girdiğimde, millet yerlerde yatıyor, arabalar yanıyordu. Öğrendik ki Malatya istikametinden gelen patlayıcıyla dolu bir minibüs emniyete giremeyeceğini anlayınca bahçe duvarında patlatmış. Allah, terörü kimsenin başına ve memlekete bela etmesin. Elazığ’a kolay kolay terör giremez. Burası sağ kesim o yüzden kolay kolay terör giremez ama nasıl olduysa o gün girdi. Şiddetin ve terörün her türlüsünün Allah belasını versin” dedi.

İHA

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT