• Bist 100
  102.366
 • Dolar
  5,3276
 • Euro
  6,0549
 • Altın
  228,3169
İstanbul
3 / 5
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
13 Temmuz 2018 00:31 | Cuma

Bedellide kalıcı çözüm şart

Bedelli askerlik uygulamasının kalıcı bir düzenleme olması gerektiğini belirten Ak Partili Turan,”5 milyondan fazla askerlik bekleyen gencin sorununu kökten çözelim istiyoruz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan,  “Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği biz eski yıllardaki gibi 'bedelli' ifadesiyle doğru bulmuyoruz. 

Büyük bir problem
Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bunların çözümü için adım atmamız lazım. 5 milyondan fazla askerlik bekleyen gençten bahsediliyor, bu çok büyük bir sayı. Bu çok büyük bir problem” dedi.  Problemin çözümü için  adım atmak istediklerini belirten Turan, “Ama bunun böyle anlık olarak 'yarın yapıyoruz' diye değil. Daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

YAPISAL BİR SORUN
TSK'nın profesyonelleştiğini, erlerin operasyonlara katılmadığını aktaran Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Madem profesyonel askerliğe geçiyoruz, o zaman bunun bir adım ötesini yapalım. Ülkede askerlikle ilgili sorun yaşayan gençler olmasın istiyoruz. Askerlik bizim ortak değerimiz. Tabii ki savunmayı öğreneceğiz, yardımcı olacağız. Ama sadece uzun yıllar doktorluk, avukatlık yapan insanların 'hadi bakalım git askerlik yap' dememizdeki zorluğu herkes yaşıyor. O yüzden bedelliyi anlık değil, kalıcı yapısal bir sorun olarak ele alalım ve çözelim istiyoruz.”