• Bist 100
  99.835
 • Dolar
  5,7637
 • Euro
  6,5302
 • Altın
  243,3638
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Aralık 2018 14:33 | Pazartesi

Başkan Erdoğan: Korkunun ecele faydası yok, tepelerine binmemiz an meselesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la telefonda görüştüğünü açıkladı, "Sayın Trump'la konuştum; Fırat'ın doğusuna bu teröristlerin gitmesi lazım, eğer gitmezlerse biz göndereceğiz" ifade etti. Teröristlerin çukur ve tüneller kazdığını kaydeden Başkan Erdoğan 'Korkunun ecele faydası yok, tepelerine binmemiz an meselesi. Ordumuz hazırlığını tamamlamış durumda' dedi.

Zeytin Dalı Harekatı'nda bunu yaşadık, Afrin'de bunu yaşadık. Sincar'da da bunu yaşadık. Şimdi kazdıkları kuyulara teröristleri gömüyoruz. Gömmeye de devam edeceğiz. Sayın Trump'la konuştuk. Fırat'ın doğusuna bu teröristlerin gitmesi lazım. Gitmezlerse biz göndereceğiz. Madem ki ABD ile stratejik ortağız gereğini yapmasını lazım.

DEAŞ bahanesiyle Suriye'ye gelen güçler, hala varlıklarını sürdürüyor. Türkiye'yi hedef göstermeye çalışıyorlar. Biz terör koridoruna izin vermeyeceğimizi bugün bir daha söylüyorum. Sadece söylemekle kalmıyorum 3 ayrı operasyonla bunu icra ettik. Şimdi sıra Fırat'ın doğusuna geldi.

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Teröristleri himaye edenlere sesleniyorum; yanlış yapıyorsunuz. Fırat'ın doğusuna operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Takip ediyoruz. Sayın Trump'la görüştük, kendisi de olumlu cevap verdi. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını tarayacağız. Özgür seçimler yapılana kadar terörle mücadelemiz sürecektir. 500 kilometrelik sınır hattı boyunca ABD askerlerine zarar vermeyecek şekilde Suriye topraklarındaki operasyonlara her an başlayabiliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Bu şifreyi unutmasınlar. Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. Terör örgütü mensupları güya tedbir alıyorlarmış, tüneller kazıyorlarmış. korkunun ecele faydası yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin satır başları şöyle:

Bizim için Konya dirilişin ve direnişin sembolüdür. Her köşesi medeniyet, el emeği kokan bu şehir daima bizim göz bebeğimiz olmuştur. İnşallah seçim öncesi bir kez daha sizleri ziyaret edeceğim.

Geçtiğimiz hafta ikinci 100 günlük planımızı açıkladık. Geçtiğimiz perşembe günü Ankara- Konya hızlı treninde hayatını kaybedenlere rabbimden rahmet diliyorum. Aynı kazada yaralananlara şifa diliyorum. Kazayla ilgili idari soruşturma devam ediyor, kazada sorumlu bululnanların yasalar içinde hesabı sorulacak. Öte yandan Konyamız için önemini bildiğim 22 km'lik Necmettin Erbakan Üniversitesi hafif raylı sitem hattının tamamlanmasını takip edeceğiz.

Konyayı da Uğur kardeşimize emanet ediyoruz. Ey Konya, 31 Mart'ta bir kez daha en yüksek oy oranıyla Konya'yı bir numaraya taşıyor muyuz? Önümüzdeki seçimlerde bir kez daha AK Parti belediyeciliğini zirveye taşıyor muyuz? Bugün açılışını yapacağımız projeleri teker teker saysam akşamı ederiz.  Yatırım bedeli 180 trilyon lirayı bulan Konya yolu, ve 30 trilyonu bulan Karaşehir geçişi de açılışını yapacağım projeler arasında. Meram Tıp Fakültesi'ne 155 yatak ilave ettik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın çeşitli yatırımları var, onları da bugün açıyoruz.

"KONYA ÜLKEMİZİN PARLAYAN YILDIZIDIR"

Büyükşehir belediyemizin temin ettiği 187 otobüsü bugün hizmete alıyoruz. Yollardan, köprülere, spor tesislerine kadar toplam 26 ayrı hizmetin daha açılışını yapıyoruz. Millet Bahçesi'nin de resmi açılışını yapıyoruz. Tüm bu yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün Konya ülkemizin parlayan yıldızı durumundadır. Sadece ülkemizde sınırlı kalmamış, kendisini uluslararası düzeyde de kabul ettirmiş durumdadır.

Burada asıl söylemek istediğim şudur; bir millete olan sevginin ölçüsü yapılan hizmetlerdir. Bay Kemal öyle olmuyor bu iş. İcraat gerekli. SSK'da genel müdürlük yaptın bütün hastanelerimiz rezaletti. Biz Türkiye'yi ve milletimiz çok sevdik. Çok sevdiğimiz için de çok hizmet etmenin gayreti içinde olduk. Gece gündüz milletimizin emrinde çalışıyoruz. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi anlıyoruz. Batı ülkelerinin aslında sefalet içinde olduğunu görüyoruz, bunları gördükçe rahmetli Menderes'in rahmetli Özal'ın açtığı ufuklar olmasaydı ülkemizin nereye savrulacağını daha iyi anlıyoruz.

"SAYIN TRUMP'LA KONUŞTUM"

Türkiye'nin bugün bu kadar hakkını hukukunu savunabilmesinin ardından ülkemizi büyütmemiz vardır. Zeytin Dalı'nda, Afrin'de ve en sonunda Sincar'da da bunu yaşadık. Kazdıkları kuyuları teröristleri gömüyoruz. Sayın Trump'la konuştum; Fırat'ın doğusuna bu teröristlerin gitmesi lazım, eğer gitmezlerse biz göndereceğiz.

Hayata geçirdiğimiz hiçbir adımın boşa gitmediğini görüyoruz. Eski Türkiye yok artık. Eskinin Konyasını bir düşünün, havayolu var mıydı, bu yollar var mıydı? Mevlana'yı anmak için doğru düzgün bir yerimiz var mıydı?  

Son 5-6 yılımızı gözden geçirdiğimizde maruz kaldığımız her saldırının üzerinden geldik. Gezi dediler, 10-12 tane ağaç bir yerden sökülüp bir yere taşınacak diye kıyamet kopardılar. Afedersin, Dolmabahçe'de camiye bira şişeriyle girdiler. İş makinaları ile yolları mahvettiler. Sonunda ne oldu, bu gezicileri derdest ettik.

"ÇÖZÜM SÜRECİ FALAN BEKLEMEYİN"

15 Temmuz'da ne yaptılar? Devlete karşı darbe girişiminde bulundular. 16 saatin sonunda bu darbecileri derdest ettik mi? Ettik. Yargı çerçevesi içinde şu an birçoğu cezaevinde. Bu millete kimse bedel ödettiremez. Bazıları şimdi gelip ağlıyor, benim oğlumun suçu yok diye. Oğlunun suçu yoksa çıkar. Biz 251 şehidimizi unutmadık. Şimdi çözüm süreci dedik, önlerini açtık yanaşmadılar. Şimdi bir daha çözüm süreci falan beklemeyin. Geçti artık o iş. Bu ara Bay Kemal sokağa çağırıyor. Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, nedir sokağa çağırıyor. Haddini bil, haddini. Bilmezsen haddini bu millet patlatır enseni.

Bay Kemal, 15 Temmuz'da havalimanından tankların arasından kaçtın Bakırköy Belediyesi'ne gittin. Ama bu defa gidemezsin. Bu ifadeleri kullanırken dikkatli kullan. Eğer bir şey yapacaksan 31 Mart'ta sandıklar var. Çalış senin de olsun, alabiliyorsan al. Bütün belediyeler CHP'li olacak diyor, 31 Mart'ta göreceğiz. 31 Mart'ta benim milletim CHP'ye şimdiye kadar ödettiğinden daha fazlasını ödetecek.

Esed 1 milyon insanı katletti. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli ülkemizde yaşıyor. Şimdi Cerablus'ta huzu var. Onun dışındaki her yer de baskı var, zulüm var. Biz terör koridoruna izin vermeyeceğimizi buradan da söylüyoruz.

Fırat'ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı söyledik. Yaptık mı, yaptık. Trump'la da görüştük. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız. Operasyonlara her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz hazırlıklarını tamamladı. Bir gece ansızın gelebiliriz.