• Bist 100
  97.955
 • Dolar
  5,3278
 • Euro
  6,0636
 • Altın
  218,9249
İstanbul
7 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Aralık 2018 11:50 | Çarşamba

ABD'nin Peşmerge oyununun perde arkası ortaya çıktı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra Fırat'ın doğusunda yer alan terör unsurlarına yönelik düzenlenecek harekatla ilgili, Türkiye'nin operasyonunu etkileyebilecek etkenleri ve ABD'nin bölgedeki son hamlelerini Emekli Albay ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ'a sorduk.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda terör örgütü PKK/YPG/PYD'ye yönelik düzenleyeceği harekatla ilgili, Emekli Albay ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Başbuğ, ABD'nin bölgedeki sinsi planlarını ve diğer ülkelerin harekatla ilgili düşüncelerini çarpıcı ifadelerle anlattı.

-ABD'nin Peşmerge hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayak oyunu ve süreci geçiştirme adına yapılan bir hareket olarak görmek lazım. Yapılan şey asla samimi değil ve altında farklı niyetler var. Burada Türkiye'nin dünyaya çizdiği tablo şuydu; Biz sınırımızın hemen dibinde oluşacak bir yapıya karşı mücadele ediyoruz. Bu yapının adıda YPG/PKK. Bunlar terör örgütü. Bunların esas olarak maksat ve hedefi Türkiye.

Bölgeye Peşmerge yerleştirme sürecine gelmeden önce Amerika, daha önce bu sözde lider denen çapulcuların başına hedef koyarak bir süreç geliştirdi. Hemen o sürecin arkasından geliştirdiği bir süreçle, "YPG siyasi bir oluşumdur. PKK ile ilgisi yoktur." dedi. Buradaki ödülün gerçek yüzü orada ortaya çıktı. Yani ödülü koymasındaki amaç, "Ben seninle Kandil konusunda hem fikirim. Zaten seninle ortak hareket ediyorum. Ama sen de gel şu YPG'yi siyasi oluşum olduğunu kabul et" durumuna getirmeye çalıştı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: aksam.com.tr