• Bist 100
  94.431
 • Dolar
  5,9371
 • Euro
  6,6189
 • Altın
  244,7630
İstanbul
12 / 23
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Eylül 2017 00:00 | Pazar

Yumurtada lider Türkiye olacak

Zehirli yumurtayla başı dertte olan Avrupa ülkeleri sektörden silindi. Pazarın en sağlıklı ürünlerini piyasaya süren Türkiye, bu yılın 7 aylık döneminde 19 ülkeye 180 milyon dolarlık yumurta ihraç etti. 

Geçen yıl 23 ülkeye 289 bin ton yumurta satılarak karşılığında 289,4 milyon dolar gelir elde edildi. Geçen yıl en fazla ihracat 232,7 milyon dolarla Irak'a gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 18,2 milyon dolarla Suriye, 12 milyon dolarla Suudi Arabistan izledi. Bu yılın 7 ayında ise 19 ülkeye 180 milyon dolar tutarında 171 bin ton yumurta ihraç edildi. Bu yıl da 154,8 milyon dolarla en fazla yumurta Irak'a satıldı. Irak'ı 5,5 milyon dolarla Azerbaycan, 3,3 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 3,1'er milyon dolarla Suudi Arabistan ve Suriye, 2,6 milyon dolarla Katar takip etti. Türkiye'den bu dönemde Libya, Somali, İran, Bahreyn, Umman, Kuveyt, Kazakistan, Sudan, Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Lübnan, Gürcistan ve Afganistan'a yumurta gönderildi. 

TÜRK YUMURTASI GÜVENLİ 

Öte yandan Avrupa'nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda böcek ilacı “fipronil” maddesinin bulunmasıyla başlayan krizin ardından Türkiye'de de konuya yönelik izleme süreci sürdürülüyor. Türkiye'de yapılan analizlerde yumurtalarda söz konusu madde tespit edilmedi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uyguladığı “Ulusal Kalıntı İzleme Planı” ile AB direktifine uygun olarak ürünlerde kalıntı araması yapıldığını belirterek, “Her yıl, belli sayıda örnek toplanarak yetkili laboratuvarlarda kalıntı analizleri gerçekleştiriliyor. Analiz edilecek ilaç ya da bulaşanlar da yine bu plan kapsamında tanımlanmış durumda. Bakanlık, kümesteki tozdan dahi örnek alıp inceliyor” diye konuştu. 

AÇIKLAMALAR ENDİŞEDEN 

Fipronil maddesinin de bu kapsamda denetlendiğini anlatan Gözet, şunları kaydetti: “Bu madde, Türkiye’de bakanlık ruhsatlı olarak sadece kedi ve köpeklerde kullanılmak üzere küçük dozlarda hazırlanıyor. Onun dışında mısır kurdu için kullanılıyor ancak onun da hasatı yapılana kadar etkisi geçiyor. Tavuğa geçmiyor. Kümeslerde kullanılması ekonomik değil. AB’nin bu konuda açıklama yapması için Türkiye’den yumurta alıp analiz yapması gerekiyordu. Ortadoğu’ya ciddi yumurta pazarlıyorlardı. Bu pazarlarını kaybetmiş durumda oldukları için ticari endişe ile açıklama yapıyorlar.” 

Kriz, fırsata dönüşebilir

İngiltere, Fransa ve Almanya bu iki ülkeden yumurta ithalatını izlemeye aldı. Peki, Türkiye bu krizi fırsata çevirebilir mi? Türkiye'nin mevzuat gereği Avrupa Birliği ülkelerine doğrudan ihracatı yok ancak, AB ile Ortadoğu, Körfez, Afrika ve Türk Cumhuriyetlerinde rekabet halinde. Belçika ile Hollanda'da çiftliklerin kapatılmasıyla yumurta üretiminde görülecek bir gerileme Türkiye için fırsat yaratabilir. Zira benzer bir durum bu yıl bazı ülkelerde görülen kuş gribi vakalarında yaşandı ve Türkiye'nin yakın coğrafyadaki ülkelere yumurta ihracatı önemli oranda artış gösterdi.