• Bist 100
  108659
 • Dolar
  5,7521
 • Euro
  6,3924
 • Altın
  272,5840
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
04 Ağustos 2017 Cuma 00:00:00 | Son Güncelleme: 04 Ağustos 2017 Cuma 00:23:52

Yerli enerji rüzgarla uçacak

Enerjide üst lige çıkan Türkiye, rüzgar türbini üretiminde çılgın projesini hayata geçiriyor. Yatırım bedeli 1 milyar doları aşacak YEKA ihalesinde, devler Türk rüzgarı için yarıştı. İhaleyi Siemens - Türkerler- Kalyon konsorsiyumu kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, “Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz” diyerek açıkladığı, YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) stratejisinin ikinci projesi için teklifler alınmıştı. İhaleye, 4 Alman şirketinin yanı sıra, Amerika, Çin, Danimarka merkezli rüzgar türbini üretiminde dünyada ilk 10'da yer alan şirketlerin de aralarında bulunduğu 8 konsorsiyum katıldı. 

 

DEV İHALEDE DÜNYA REKORU 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturulması için açılan ve Türkiye'nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde kilovatsaat başı en düşük teklifi 3,48 dolar/cent ile Siemens - Türkerler- Kalyon Enerji konsorsiyumu verdi. Simens ortaklığının verdiği alım fiyatı teklifi dünya rekoru olarak kayıtlara geçti. 

 

YÜZDE 65’İ YERLİ OLACAK  
YEKA stratejisi doğrudan teknoloji transferini hedefliyor. Sadece enerji alanında değil, enerji teknolojileri alanında da dışa bağımlılığı ve cari açığı düşürecek. Model çerçevesinde; yatırım için belirlenmiş yüksek kapasitede enerji alanları, fabrika kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma, yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma şartı var. Rüzgar YEKA’sı yarışmasını kazanacak firma, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapmış olacak. Yerli RES’lerin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 3 milyar kilovat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanıyor olacak.

 

1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM   
Güneşte 1000 megavat ile dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi üretim alanı projesini hayata geçiren Türkiye, rüzgarda da 1000 megavat ile dünyada bu alandaki en büyük projelerden birisine imza atmış olacak. Kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde ortalama yılda 1,5 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı da sağlanmış olacak.  


İstihdama katkı

Yarışmayı kazana firma, Türkiye’yi rüzgar türbini alanında teknoloji üretim merkezine dönüştürecek AR-GE faaliyetleri yapmayı da taahhüt etmiş olacak. Kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünden olmak üzere toplam 5 alanda 10 yıl boyunca, yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşan 50 teknik personelle AR-GE faaliyeti yürütecek. Her yıl için bu faaliyetlere 5 milyon dolar ayırılacak. Fabrikayla RES’lerin kurulumu ve işletilmesi, AR-GE faaliyetleri dikkate alındığında, rüzgar YEKA’sı yaklaşık 3 bin 750 kişilik istihdam sağlayacak.  


Dünyaya önemli mesaj 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak da ihaleyi değerlendirdi. Albayrak,” YEKA ihalesinde, rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti” dedi. Bakan Albayrak, “İhale, Alman şirketi Siemens'in kazanmasıyla neticelendi ve bu resmin bölge ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ve Almanya'nın 200 yıllık tarihsel işbirliği açısından da baktığımızda, bu sonucun Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı. 

 

Alman devi Türkiye'yi seçti

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan siyasi krizin fitilini ateşleyen Almanya Dışişleri Bakanı Sıgmar Gabriel’in ‘Türkiye’ye yatırım yapmayın’ çağrısı enerji ve ekonomi tarafında değer görmedi. Enerji Bakanlığı’nın 1.000 MW’lık rüzgar tesisi ihalesine 4 Alman enerji devi teklif vermişti. Berlin yönetiminin uyarılarına kulak asmayan Alman şirketi Siemens ihalede ortaklarıyla birlikte en düşük teklifi vererek, yarışmanın kazananı oldu. 


Adım adım yatırım  

Yarışma şartnamesi ise şu şekilde:  
* Kazanan firma, 100 milyon dolar üzerinde yatırımla fabrika kuracak.  

*  Fabrikada en az 2,3 megavat  gücünde olmak üzere ortalama 300 ila 450 adet yerli rüzgar türbini üretilecek.

*  YEKA’lardaki yerli rüzgar türbinlerin üretileceği fabrika, tek vardiyada en az 150 adet/yıl veya 400 megavat/yıl rüzgar türbini üretim kapasitesi olacak.

*  Fabrika kurulum süresi sözleşme imza tarihinden itibaren 21 ay olacak.

*  Üretilecek rüzgâr türbinlerinin yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak. Bu oranın sağlanabilmesi için ihtiyaç duyulacak olan birçok aksamın yurtiçi kaynaklardan tedarik edilecek veya yerli olarak imal edilmesi zorunluluğu bulunacak.