Türk fındığına İtalyan işi sabotaj

Türkiye'nin üretimde dünya lideri olduğu fındık için İtalya'dan skandal bir iddia geldi. İtalyan Tarımcılar Derneği Türk fındığını en yüksek riskli ürün ilan etti. Türk fındıkçılar ise yapılanı sabotaj olarak nitelendirdi.

İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti tarafından hazırlanan “en tehlikeli ithal gıda maddeleri” listesinde Türk fındığı, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği iddiasıyla ilk sırada yer aldı.

HİÇ İADE OLMADI 

2011-2015 yılları arasında dünya kabuklu fındık üretiminin yüzde 80’ini tek başına yapan Türkiye fındıkta dünyanın lideri. Türk fındıkçılar tarafından İtalya Tarımcılar Derneği’nin Türk fındığında sağlığı tehlikeye sokacak maddeler olduğunu iddia etmesi tepki çekti. İhracat birliklerinden ve fındık üreticilerinden edinilen bilgiye göre, 2016 satışlarında hiçbir pazardan Türk fındığı geri dönmedi. Hatta olumlu tepkiler alındığını söyleyen üreticiler dahi var. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, bu kararı ciddiye almadıklarını belirterek, “İtalyan firma ürünlerinde Türk fındığını kullanıyor, reklamlarında da bunu ifade etmekte. Tamamen alınan karar kendi üreticilerini koruma adına politik sebeplere dayanıyor” dedi. 

TÜRK FINDIĞINI İTALYANLAR TOPLUYOR

Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı ve piyasanın en büyük firması Oltan Gıda Temmuz 2014’te, Nutella'nın üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satılmıştı. Oltan Gıda'nın cirosu 500 milyon doları geçiyor.