Teknoloji devleri yapay zeka için birleşti 

Hayatı daha kolay hale getirmek için 5 dev şirket güçlerini birleştirirken Apple Ceo’su yeni iPhone’ların yazılımlarında yapay zekaya yönelik yeniliklerin olacağını söyledi. 

Google, Facebook, Microsoft, IBM ve Amazon. 5 büyük dev, teknolojinin geleceğini yakından etkileyecek yapay zeka çalışmaları için bir araya geliyor.  Konuyla ilgili New York Times Eylül ayında yayınladığı bir haberde Google, Facebook, Microsoft, IBM ve Amazon'un bir araya gelerek yapay zekayla ilgili bir proje üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını duyurmuştu. İşbirliğine dair detaylar da azda olsa ortaya çıkmaya başladı. “İnsan ve Toplum Yararı için Yapay Zeka Üzerinde İşbirliği” adı verilen bu ortaklığın yapay zeka çalışmalarına dair etik, şeffaflık ve gizlilik gibi alanlarda elde edilebilecek en iyi uygulamaların araştırılması ve tavsiyesiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Söz konusu proje ayrıca araştırmacıların ve endüstrideki önemli oyuncuların da birbirleriyle iletişim kurmaları adına açık bir platform oluşturmayı hedefliyor.

AMAÇ HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK

Girişimin web sitesinde konuyla ilgili yer alan açıklama ise şöyle: “Yapay zeka teknolojilerinin insanların yaşamlarının niteliğini arttırmak adına umut vadettiğine inanıyoruz. Bu teknolojiler insanlığa; iklim değişikliği, yiyecek, eşitsizlik, sağlık ve eğitim gibi önemli küresel zorluklar açısından yardımcı olması için kullanılabilir.” 

YENİ IPHONE’LARDA OLACAK

Teknoloji devleri yapay zeka için çalışırken Apple Ceo'su Tim Cook'da önümüzdeki senelerde piyasaya çıkartılacak iPhone yazılımlarında yapay zekaya yönelik yeniliklerin olacağını söyledi. Japonya'daki tesisin açılışnda Cook, yeni tesisin “derin mühendisliğe” odaklanacağını söyledi. Cook, yapay zekayı tüm Apple cihazları için planladıklarını, bu sayede başta pil ömrünü uzatmak gibi yeniliklere kapı açacaklarını söyledi.