İşçinin maaşına 9 milyar lira katkı

Maliye Bakanı Ağbal, asgari ücret düzenlemesinde, vergi dili- mi tedbiri olarak 9 milyar lirayı devletin üstlendiğini söyledi. 

Asgari ücretin bir üst vergi dilimine denk gelmesi sebebiyle, işçi maaşlarında 70 liralık kesinti olması ihtimali üzerine Maliye Bakanlığı çalışma başlatmıştı. Son 3 aya ilişkin olarak gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanların bu kayıplarını telafi etmek üzere  yapılan çalışma, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmişti. 1 Kasım’dan önce yürürlüğe girecek uygulama, asgari geçim indiriminin artırılmasını içeriyor.  

ASGARİ ÜCRET TAMAM

Bakan Ağbal, ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'ı ziyaretinde, asgari ücret çalışmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal,”Asgari ücrette 9 milyar lirayı üstlendik” dedi. Asgari ücret düzenlemesinde işverenlere ait 9 milyar lirayı kendilerinin üstlendiğini de söyleyen Ağbal, 2B uygulamasıyla ilgili de rakamları paylaştı. Buna göre; - 800 binden fazla taşınmazın kıymet takdiri yapıldı. - 2B satışından 8.5-9 milyar lira arası gelir elde edildi. - Bu rakamın 5.5-6 milyar lirası hazineye aktarıldı. - Aynı anda getirilen tarım arazileriyle ilgili düzenleme sonrası 250 bin çiftçi toprak sahibi oldu.

ENGELLİ AİLELERE DESTEK 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, toplumun sosyal ihtiyaçlarına yanıt vermek için hükümetin yaptığı özel düzenlemelere dikkat çekti ve engelli bireylerin bulunduğu 500 bin aileye yaklaşık 6 milyar lira ödeme yapıldığını kaydetti. Ayrıca, terör mağduru ailelere 2004'ten bu yana 4 milyar lira ödeme yapıldığına dikkat çeken Ağbal, PKK'nın hendekler kazarak yıktığı yerleşim yerleri için Çevre Bakanlığı ile valiliklerin envanter çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. 

Biz suyun üstündeyiz ama Avrupa batıyor 

Türkiye'nin borcunun milli gelire oranının yüzde 38 civarında olduğunu hatırlatan Bakan Ağbal, bu oranın OECD'de yüzde 90'a, Avrupa'da ise yüzde 110'a kadar çıktığına dikkat çekti. “Net borcumuz pozitif, çünkü dünyadan alacaklıyız. Biz suyun üzerindeyiz ama Avrupa ülkeleri suyun altına batıyor. Türkiye istihdam yaratıyor, büyüyor, dışarıdan finansman buluyor” diyen Ağbal, belli bir kesimin dışında kalan yabancı profesyonellerin de Türkiye'ye güvendiğini ve ülkenin gücünü gördüklerini kaydetti.