Nevruzda Van başkadır

Son yıllarda turizm alanında gelişmeye başlayan Van’ı 13 günlük nevruz tatilinde 100 bin İranlı turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Otellere yapılan rezervasyonlarla doluluk oranı yüzde 80'i bulurken, esnaf durumdan memnun.  

100 BİN İRANLI GELİYOR

Doğu Anadolu Bölgesi'nde huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla, turizmde yıldızı parlayan Van’a gelen İranlı turistler esnafa cansuyu oluyor. Her fırsatta kente gelen İranlılar, nevruzda da tatillerini Van'da geçirmeyi planlıyor.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR 

18 Mart’ta başlayıp nisan ayına kadar sürecek 13 günlük nevruz tatili boyunca kente gelecek turistler için yapılan hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Rezervasyonlarla otellerde doluluk oranının yüzde 80'leri bulduğu kentte, esnaf da “Van Shopping Fest Alışveriş Günleri” festivaliyle misafirlerini ağırlayacak.

KENTTE HAREKETLİLİK ARTTI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği  Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, tatil döneminde transit yolcularla birlikte 100 bin İranlı turisti ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.  60 bin İranlı turistin Van’daki otellerde kalacağını belirten Özgökçe,  “Kentte hareketlilik arttı. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Ruslar rekor kırdı 

Antalya’ya şubat ayında 20 binin üzerinde Rus turist geldi. Bu rakama göre geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 70’lik bir artış sağlandı. 2018 yılının ilk iki ayında gelen toplam Rus turist sayısı ise son 3 yılın rakamlarını geride bırakarak rekor kırdı. 2015 yılının Ocak ve Şubat aylarında toplam 21 bin, 2016'da 4 bin, 2017'de ise 28 bin Rus turist kente giriş yaptı. 2018 yılının ilk iki ayında bu rakam 41 bin 360 kişi oldu.

Geçen yıl 500 bin olan İranlı turist sayısının, bu yıl 800 bine ulaşması bekleniyor.