Kırsal kalkınmaya hibe desteği

Tarımsal ve hayvansal üretimin yanı sıra yenilenebilir enerji yatırımcıları 1.5 ila 2 milyon lira arasında hibe destek alabilecek. Uygulamadan faydalanmak isteyenlerin 90 gün içinde başvurması gerekiyor. 

Tarımsal ve hayvansal üretim ile kırsal ekonomik altyapı yatırım konularına, yatırıma esas tutarın yüzde 50'si oranında hibe desteği verilmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Belirlenen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı, yeni tesis olan başvurularda 2 milyon TL, kapasite artırımı veya teknoloji yenileme başvurularında 1.5 milyon TL, tesis tamamlama başvurularında ise 1.75 milyon TL'yi geçemeyecek. Hibeye esas proje tutarı alt limiti de en az 30 bin lira olarak belirlendi. 

HANGİ YATIRIMLARA VERİLECEK? 

Tebliğ kapsamında, tarımsal hayvansal ve bitkisel ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı veya teknoloji yenilenmesi, tamamlanması, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, kırsal turizm yatırımları hibe desteğine konu edilebilecek. Yatırımcılar tüm yatırım konularında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusunda bulunabilecek. Destekten yararlanmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, dünden itibaren 90 gün içinde www.tarım.gov.tr internet adresine başvuru yapılabilecek. 

39 İLDEN 81 İLE GENİŞLETİLDİ 

Daha önceki etaplarda sadece 39 ilde uygulanan yenilenebilir enerji üretim tesisleri için verilen hibe desteği bu tebliğle beraber artık 81 ile çıkarıldı. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularına hindi ve kaz yetiştiriciliğine ait sabit yatırımlar da ilave ettik. En fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli kesimhane için 81 ilde hibe desteğini de ilk kez bu tebliğle beraber vereceğiz. Ceviz hasat makinelerini de destek kapsamına aldık” dedi. 

90 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ 

2006 yılından bu yana uygulanan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 7 bin 735 projenin tamamlandığını belirten Fakıbaba, bu yatırımlar için toplam 3.3 milyar lira hibe desteği verildiğini kaydetti. Söz konusu projelerlerle 90 bin kişiye istihdam olanağı sağlandığını belirten Fakıbaba, “”Bu tebliğimizle beraber, kırsal alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza yüzde 50 hibe desteği vererek tarıma dayalı sanayinin gelişmesine katkı sağlamayı sürdürüyoruz” iifadesini kullandı.