İstanbul dünyanın parasını yönetecek

Dünya ticaretinde söz sahibi olan Türkiye, büyük bir hazırlık içinde. İstanbul, dış piyasada rekabet gücünü artırmak için uluslararası finans merkezi haline getirilecek. Merkez, en gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerdeki programlara sahip olacak. 

Mailye Bakanı Naci Ağbal, başta finans sistemi olmak üzere Türkiye’nin hâlâ reform yapması gereken alanlarının olduğunu ifade ederek, “İstanbul’u Uluslararası Finans Merkezi yapmak istiyoruz. O zaman rekabet halinde olduğumuz ülkelerde finans piyasasının kurumsal yapısı, işleyiş mekanizması, kuralları, kaideleri neyse 
İstanbul’da bu sistemi kurarsak İstanbul Finans Merkezi olur. Cesaretle, çok agresif bir yasa çalışmamız var inşallah önümüzdeki dönemde getireceğiz” dedi. 

CESARETLENDİREN SONUÇ 

Ağbal, ”Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi-Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye” konferansında yaptığı konuşmada, yeni açıklanan her ekonomik verinin yüzleri güldürdüğünü belirtti. Ağbal, şunları söyledi: “Bu Türkiye’yi cesaretlendiren, umutlandıran, Türkiye ekonomisinin büyüme dinamiklerine güç veren bir açıklama oldu. İkinci çeyrekte büyümenin daha fazla yatırım ve ihracattan gelmesi ekonominin sürdürülebilirliği açısından ileriye dönük olumlu bir gelişme. Tüketime dayalı büyümeyi kalıcı ve sürdürülebilir olarak görmedik. İkinci çeyrekteki veriler 2017 yılının tamamına ilişkin olmak üzere yüzde 5 ve üzerinde büyümeye işaret ediyor.” 

3 YILLIK BÜYÜME HEDEFİ

Maliye Bakanı Ağbal, 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra girilen ekonomik şoka karşı bir yılda olağanüstü performansın gösterildiğini vurgulayarak, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası dönemde de ağustos, eylül ve ekim aylarında hükümet olarak arka arkaya aldığımız kararlar sonucunda ekonomideki toparlanmayı hep birlikte görüp, yaşıyoruz. 2017 yılında yakaladığımız toparlanma 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin beklentileri de etkiledi” ifadelerini kullandı.