Esnafa ucuz kredi

Esnaf kooperatiflerinin kredi fırsatlarını kaçıran esnaflar için, yeni kampanyalar var. İşletme ve taşıt olmak üzere devlet destekli ucuz kredilerden faydalanabilmek çok kolay. 

Hükümet, nakit sıkıntısı çeken yüz binlerce esnaf için esnaf ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla '30 bin liralık faizsiz kredi' sağladı.  Ancak 2016 için ayrılan limit erken bitti. Paraya ihtiyacı olan esnaf üzülmesin. Kefalet kooperatifleri sadece faizsiz kredi sunmuyor. Devlet destekli düşük faizli krediler de var. Bu krediler verilmeye devam ediliyor. Bunun için aranan şartlar da çok katı değil.

ESNAFA 9 KREDİ BİRDEN 

Kefalet Kooperatifleri, Halkbank aracılığıyla esnafa ve sanatkara 9 farklı ucuz kredi imkanı sunuyor. Bunlar, İşletme Kredisi', 'Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi', 'Tesis Kredisi' İstihdamı Destekleme Kredisi', 'Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi', İskonto Kredisi', 'Şoför Taşıt Edindirme Kredisi', 'Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi', 'Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi.' Bu kredilerde de uygun ödeme koşulu mevcut.

FAİZ’DEN TASARRUF EDİN

Vadesi 12 aydan 60 aya kadar çıkan kredilerin taksitleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödenebiliyor. Kredilerin üst limiti ise 150 bin lira. Kredinin faizi de çok uygun.  Normal şartlarda yıllık maliyeti yüzde 20'yi aşan 150 bin liralık kredi, kooperatifler eliyle yüzde 7-8 faizle alınabiliyor.Kredi kefalet kooperatifi aracılığıyla 5 yıl vadeli 100 bin lira kredi çekenin geri ödeyeceği para 120 bin lirayı aşmıyor.

HERKES BAŞVURABİLİR 

Ucuz kredi için 1.6 milyon esnafın tamamı başvurabilir.  Kredi başvurusu için, 'Esnaf sicil kaydının' ve 'vergi levhası'nın olması yeterli. Başvuru yine esnafın bağlı olduğu kefalet kooperatiflerine yapılıyor. Kooperatifler kredi başvurusu yapan esnaftan herhangi bir ücret talep edemiyor, ayrıca aidat da ödenmiyor. Sadece alınan krediden komisyon kesiyor. Kooperatifler kredi alırken özellikle esnafın ipotek şartını yerine getirmesini istiyor.

KESİNTİ İADE EDİLİYOR 

Yarısı Hazine (devlet) tarafından karşılanan düşük faizli bu krediler alındığında kooperatif ve Halkbank yüzde 2'şer komisyon kesiyor. Örneğin; 100 bin liralık kredi için bu toplam '4 bin lira masraf' demek. Kooperatifler ayrıca kefil olup aracılık ettiği krediyi riskten korumak için ekstra yüzde 3 kesinti yapıyor. Bu kesinti kooperatife ortak olmanın bir gereği. Ama kredinin son taksiti ödendiği anda yüzde 3'lük kesinti esnafa iade ediliyor. 

İşletme kredisi

Şartı: Kooperatiflere üye olmak. 
Amacı: Hammadde ihtiyacını karşılamak. 
Teminatı: Kooperatif, şahıs kefaleti, ipotek, işletme rehni 
Limiti: 150.000 TL 
Vadesi: 1-5 yıl

Taşıt kredisi

Şartı: Esnaf odasına kayıtlı şoför 
Amacı: Yeni otomobil, kamyonet ve minibüs alımlarına destek. 
Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, 
Limiti: 150.000 TL 
Vadesi: 2-5 yıl.