Esnafa rapor parası

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle çalışamayan esnafa, raporlu olduğu güne göre para ödeniyor. Bunun için rapor alındıktan sonraki 3 gün içinde bildirim şart. 

‘Rapor’ parası, teknik adıyla ‘iş göremezlik ödeneği’. Sosyal güvenlik reformuyla halk arasında ‘istirahat ve rapor parası’ olarak bilinen ve sadece SSK’lıların yararlandığı bu hak, Bağ-kurlulara da tanındı. Kendi nam ve hesabına çalışan Bağ-kurlu artık iş kazası ve hastalık nedeniyle rapor alıp izin yaparsa para alacak. 

HANGİ ŞARTLAR VAR? 

İstirahat parası almanın en önemli koşulu, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi görmek ve rapor almak. Yani grip, nezle gibi rahatsızlıklardan dolayı çalışamayan Bağ-Kurlu’ya para ödenmiyor. Ayrıca, Bağkurlu’nun rapor aldığı günden önceki 90 günlük sürede prim borcu olmamalı. Yasaya göre; şirket ortağı olan Bağkurlu rapor parası alamazken, muhtarlar, esnaf ve tüccarlar bu paraya hak kazanıyor. 

KİM NE KADAR ALIR? 

İstirahat parası, kazanca yani aylık ödenen prime göre belirleniyor. Ödeme, raporun alındığı üçüncü günden itibaren başlıyor. En düşükten prim ödeyen esnafın gülük rapor parası ayakta tedavide 39.50 lira, yatarak tedavide 29.62 lira. Buna göre 10 gün raporu olan esnaf SGK’dan en düşük 237 lira rapor parası alabilir. Bağ-Kurlu, rapor parası alabilmek için rahatsızlığı geçince üç gün içinde SGK’ya bildirim yapacak. 

Para nereye yatıyor?

Rapor paraları, rapor bitim tarihinden itibaren 20-45 gün arasında ödeniyor. Para, her ayın 8-14’ü arasında Ziraat Bankası’na yatıyor. Kesin tarihi öğrenmek için ‘Alo 170’i arayabilirsiniz. Ayrıca, ‘turkiye.gov.tr’ (e-devlet) üzerinden önce SGK hizmetlerini, ardından ‘4A/4B iş göremezlik ödemesi görme’ seçeneklerini tıklayarak sorgulama yapabilir ve ne kadar rapor parası alacağınızı görebilirsiniz