Erken emeklilik kolaylaşıyor

Çalışan anne ve babalara müjde. Doğum ve askerlik borçlanmalarından faydalanmak isteyenlere bir çok kredi fırsatı var. 3 çocuk için doğum borçlanması 6 yıl kazandırıyor. Erkekler ise askerlik borçlanmasıyla 1 yıl erken emekli olabiliyor. 

Erken emekliliğe giden yol borç yapılandırmasından geçiyor. Milyonlarca vatandaş borcunu yapılandırmak için vergi daireleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurmaya başladı. Yüz binlerce Bağ-Kur ve SSK’lıya erken emekli olma yolu açıldı. Borcun faizi silinecek ve isteyenler ana paraya 36 aya kadar taksit yaptırabilecek. Üstelik krediyle borcu faizsiz kapatma avantajı da var.

ASKERLİK VE DOĞUMA KREDİ 

Erken emeklilik için kadınlar sigorta sonrası 3 çocuk için 2.160 gün kazanabiliyor. Erkekler ise sigorta öncesi askerlikleri borçlanarak 1 yıl erken emekli oluyor. Bunun için para yatırmak gerekiyor. Doğum ve askerlik borçlanması ile emekli olabilecekler de kredi imkânından faydalanabiliyor. Böylece toplu para yatırıp emekli olduktan sonra maaşlarından taksit taksit ödeyebilecekler.

DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR? 

Erken emeklilik için her annenin 3 çocuk hakkı bulunuyor. Böylece üç çocuk için 2.160 gün yani 6 yıl prim günü kazanma imkanı doğuyor. Borçlanma yapmak için  3 şart var. Bunlar, “Doğumun sigortalı olduktan sonra gerçekleşmesi. Çocuğun yaşıyor olması. (çocuk vefat ederse hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor), Borçlanılacak süre içinde sigorta yatırılmamış olması.”  

Askerlik borçlanması nedir? 

Askerlik borçlanması, askerlik döneminde çalışılmaması nedeniyle sigorta primleri yatmayanlar için hem gün sayısını artırıp, hem de askerden sonra ilk defa sigortalı olanların SGK başlangıç tarihlerini geriye götürmekte. Askerlik borçlanmasıyla, SSK’lı bir erkek çalışan 1 yıl erken emeklilik elde edebiliyor.  Ancak gün sayısı yeterli olan ve sigortalı oldukları tarihten sonra askerlik yapan kişilere fazla bir avantajı olmuyor.