Bakan açıkladı: En az 60 bin memur

Maliye Bakanı Naci Ağbal 2017'de kamuya 60 bin personel alınacağını söyledi. 15 Temmuz'un ardından FETÖ operasyonları çerçevesinde 50 binin üzerinde kamu çalışanının görevine son verilmişti. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal önümüzdeki yılın mali haritasını çizerken, “2017’de kamuya farklı kanal ve sektörlerden 60 binin üzerinde personel alımı gerçekleştirilecek” dedi. Ağbal, Bakanlıkta, Ocak-Eylül 2016 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2016 Yıl sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenledi.

DAHA AZ ALACAĞIZ 

Bakan Ağbal, personel alımları planlanırken, uluslararası normlar ile eğitim ve sağlık gibi her alanda ihtiyaca göre belirlenmiş normların esas alındığına dikkat çekti. Son 7 yıldır önemli sayıda personel alımlarına gidildiğini hatırlatan Ağbal, şöyle devam etti: “Bugün alınan personel sayılarına baktığımız zaman gerek uluslararası normlar, gerekse kamu hizmetlerinin ihtiyaç göstereceği sayıya göre normlara yaklaştık. Dolayısıyla burada önümüzdeki dönemde kamu hizmetleri için alacağımız personel sayısını belirlerken, bu hususları göz önünde bulundurduk.”

ÖĞRETMEN, HAKİM, POLİS 

Ağbal, kamuya bu dönemde, 60 binin üzerinde farklı kanallardan ve sektörlerde personel alımı gerçekleştirileceğini bildirdi. Gerek eğitim, sağlık, savunma ve güvenlik sektörlerinde, gerekse yargı ve genel kamu hizmetleri sektörlerinde genel planlamaya ve hedeflere uygun, rasyonel bir personel planlamasına gidildiğini anımsatan Ağbal, bu çerçevede yaptıkları hesaplara göre, en az 60 bin personel alımının olacağını kaydetti.    

Başvurular ertelendi

Özel harekat polisi yetiştirmek üzere alınacak 10 bin erkek öğrenci adayı için 10 Ekim olarak belirlenen başvuru tarihi 17 Ekim tarihine ertelenmişti. Polis akademisinin sitesinde yapılan duyuruda sistemdeki teknik sorunlar nedeniyle başvuruların ikinci kez ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. 

ATAMALAR DEVAM EDECEK 

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun ‘kamuya personel alımlarını durdurduk’ açıklamasının ayrıntıları ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, Müezzinoğlu’nun açıklaması, personel istihdamına yönelik mevcut süreçlerin iptali anlamına gelmiyor. Buna göre KPSS ya da mülakatların iptali söz konusu değil.