Emekli maaşına asgari ayar

En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması gündemde. Bin 404 liranın altındaki tüm maaşlara zam gelecek. 878 liralık SSK maaşı 526 lira, 998 liralık Bağ-Kur maaşı ise 406 lira artacak.

Emekli maaşları arasındaki makas aralığını gidermek için hükümetin başlattığı çalışmalar devam ediyor. Farklı zamanlarda aynı şartlarda emekli olmalarına rağmen maaşları arasında uçurum olan emeklilerin haksızlıkları giderilecek. Yine çok düşük maaş alan emekliler için de bir formül gündeme geldi. Buna göre tüm emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak.

BİN 404 LİRANIN ÜZERİNDE 

Bu sağlanırsa özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Tarım Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılacak. Şu anda uygulanan net bin 404 liralık asgari ücret emekli maaşının da tavanını oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları bin 404 liranın üzerinde olacak.

İYİLEŞTİRME OLUR 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, daha önceki açıklamasında emekli maaşlarının ideal seviyede olmadığını bildiklerini ancak sürekli iyileştirme yaptıklarını söylemişti. Müezzinoğlu, “Yüzde 5'lerin üzerinde büyüme olduğunda elbette bu konular da gündeme gelir. Bağ-Kur'da en düşük emekli maaşı 998 lira” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu çalışma gerçekleştiğinde özellikle çok düşük maaş alan 2000 sonrası SSK'lılar ile Tarım Bağ-Kur emeklilerinin yüzü de gülecek. 

Kademeli artış planı gündemde

Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin 80 yaşın üzerindeki emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek. 80 yaşında bin 100 lira maaş alan bir emekliye, ihtiyacı olduğu tespit edilmesi halinde  2 bin 200 lira maaş verilebilecek. Maaş zammında kademeli sistem uygulanacak. Yaş düştükçe ek zam oranı da aşağı çekilecek. 80 yaşında olan birine yüzde 100 zam verilirken, yaşı 70-75 arasında olan emekli için aldığı maaşın yüzde 80'i, yaşı 65-70 arası olanlara aldığı maaşın yüzde 60-65'i oranında artış yapılması planlanıyor.  

Gelirde denge sağlanacak

Emeklilerin yüzünü güldürecek pek çok düzenlemeye imza atan hükümet, yeni müjdeler için de kolları sıvadı. Gündemde emekliyi üzen maaş farklarını azaltmaya yönelik intibak düzenlemesi de var. Ev ve işyerlerini dolaşarak vatandaşların nabzını tutan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi yönünde gelen talepleri Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na taşıyacak. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabilecekleri masaya yatıracak.