Emekli maaşına asgari ayar

En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması gündemde. 1.404 liranın altındaki tüm maaşlara zam gelecek. 878 liralık SSK maaşı 526 lira, 998 liralık Bağ-Kur maaşı ise 406 lira artacak.

Emekli maaşları arasındaki makas aralığını gidermek için hükümetin başlattığı çalışmalar devam ediyor. Farklı zamanlarda aynı şartlarda emekli olmalarına rağmen maaşları arasında uçurumlar olan emeklilerin haksızlıkları giderilecek. Yine çok düşük maaş alan emekliler için de bir formül gündeme geldi. Buna göre tüm emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak.

1.404 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMALI

Bu sağlanırsa özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Tanım Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılacak. Şu anda uygulanan net 1.404 liralık asgari ücret emekli maaşının da tavanını oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları 1.404 liranın üzerinde olacak.

MAAŞLARDA İYİLEŞTİRME OLUR

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, daha önceki açıklamasında emekli maaşlarının ideal seviyede olmadığını bildiklerini ancak sürekli iyileştirme yaptıklarını söylemişti. Müezzinoğlu, “Yüzde 5'lerin üzerinde büyüme olduğunda elbette bu konular da gündeme gelir. Bağ-Kur'da en düşük emekli maaşı 998 lira. Ama biz geldiğimizde 65 lira almıyormuş” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu çalışma gerçekleştirildiğinde özellikle çok düşük maaş alan 2000 sonrası SSK'lılar ile tarım Bağ-Kur emeklilerinin yüzü de gülecek.