Ek ödemeye zam

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammının yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, maaşla birlikte ek ödeme de artacak.

9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin gözü temmuz zammında. 2018'nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, emeklilerin zam oranını gösterecek. Emeklilerin zammının yüzde 4, yüzde 4.5 ya da yüzde 5 seviyesinde olabileceğini hesaplanıyor.  Ağırlıklı tahmin ise artışın yüzde 5 seviyesinde olabileceği yönünde. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında 224 liraya varan artış yaşanacak.

2 KATINI BULUYOR 

Ayrıca emeklilerin ek ödeme oranlarının artırılması da gündemde. Halen maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere aylığının yüzde 5'i, üstünde olanlara yüzde 4'ü oranında ek ödeme veriliyor. Türkiye Emekliler Derneği, bu oranın en az yüzde 9 olmasını talep ediyor. Bu talep hayata  geçerse, emeklilerin ek ödeme tutarında 2 kata varan artış olacak.

30 İLA 224 LİRA 

Bu talep emeklileri heyecanlandırdı. Talep hayata geçerse emeklilerin ek ödemelerinde 30 ila 224 lira arasında artış yaşanacak. Emekliler maaş zamları haricinde, bir gelir artışına daha kavuşmuş olacak. Halen en düşük emekli aylığı 935 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alan emekliye her ay yüzde 5 oranında ek ödeme veriliyor. Bu da 47 lira oluyor. Emeklinin eline net maaş ve ek ödeme olarak toplam 982 lira geçiyor. 

YÜZDE 9 OLMASI İSTENİYOR

Ek ödeme eğer maaşın yüzde 9'una çıkarılırsa, emeklinin gelirinde 37 lira artış olacak. Emeklinin aylık ek ödemesi 47 liradan 84 liraya çıkacak. Emeklinin eline net maaş ve ek ödeme olarak bin 19 lira geçmeye başlayacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde halen en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira. Bu emekli aylık yüzde 4, yani 179 lira ek ödeme alıyor. Emeklinin eline 4 bin 660 lira geçiyor. Eğer ek ödeme yüzde 9'a çıkarsa, emeklinin gelirinde 224 lira artış yaşanacak. Emeklinin ek ödeme tutarı 179 liradan 403 liraya yükselecek.