Dar gelirliye konut rehberi

Bankalar konut kredisi faizlerini aşağı çekerken, gayrimenkul fiyatları da tırmanışını sürdürüyor. Bu şartlarda hesaplı konut edinebilmenin birçok püf noktası ve formülü var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara çağrıda bulunarak faiz oranlarının yıllık bazda %9 seviyesine çekilmesi gerektiğini belirtmişti. Daha sonra birçok banka konut kredisi faizlerinde indirime gitti. Fakat indirim vatandaşın ve hükümetin beklentisini karşılamadı. Öte yandan, gayrimenkul fiyatları faiz indirimlerine ters tepki vererek yükselişe geçince, vatandaşın konut planları alt üst oldu. Dar ve orta gelirlilerin konut sahibi olma aşamasında dikkat etmesi gereken birçok husus var. Gayrimenkul Uzmanı Deniz Karataş dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları için formülleri şöyle sıraladı: 


YENİ PROJELERE BAKIN 
Başlangıçta ödemede zorlanılmayacak, peşinatı düşük, aylık ödemesi uygun olan, bitmiş veya bitmeye yakın, hemen yerleşilebilecek evi seçip, almak sizi kiradan kurtaracaktır. Bu şekilde kira öder gibi ev sahibi olunabilecek birçok konut projesi bulunuyor. 


MERKEZE UZAK OLSUN 
Şehir merkezi yerine biraz daha uzakta ev tercih ederseniz, şehir merkezinde satın alacağınız evlere göre çok daha hesaplı olan şehir dışı projeler size konfor ve lüks sağlayacaktır. 


İYİ ARAŞTIRMA YAPIN 
Evi satın almak istediğiniz semtte, sürekli araştırma yapıp, bir süre sonra mutlaka piyasa değerinin altında satışa sunulan bir ev bulabilirsiniz. 


İKİNCİ EL KAZANDIRIR 
Şehir içinde eski bir ev alıp, yerleşip sonra paranız oldukça evinize tamirat yapabilirsiniz. Şehir merkezindeki ikinci el evler cazibesini hiçbir zaman kaybetmez. Trafik, ulaşım sorunları olmaz. Eski evlerde yapılacak onarım ve tasarımlar da yatırım olarak değerlendirilebilir.


ARSA ALIN YAPTIRIN   
Ev almanın diğer bir kolay ve ucuz yolu da 25-30 kişi bir araya gelinerek, arsa alıp bir daire karşılığı müteahhide verilebilir. Hem istenilen yerde, konut yaptırılabilir hem de binadakilerin hepsi tanıdık kişiler olur. 


KÜÇÜK OLSUN SENİN OLSUN 
Kendi evinde oturmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu da metrekarelere takılmamaları gerektiğidir. 'Küçük olsun senin olsun' mantığı ile bakılmalıdır.