Çok kazandık zararı sildik

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, işlerinin mevsimsel olduğunu belirterek, “Geçen yıl son çeyrekte 386 milyon dolar kazanarak yıl içinde oluşan zararı silip süpürdük. Bu yıla da güçlü girdik” dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Aycı, tüm dünyada dolara karşı yerel para birimlerinin güç kaybettiğini hatırlattı. THY’nin geçen yıl giderlerini yüzde 9,9düşürülebildiğini söyleyen İlker Aycı, 

Dimdik yolumuza devam

“ THY etkin gider yönetimi ile geçen yıl yaşanan fırtınanın üstesinden gelmeye ve buna karşı koymaya çalıştı. 337 uçaklık yolculuğumuzda, bunun içerisinde 93 geniş gövde, 231 dar gövde, 14 tane de kargo uçağımız var. Bu filomuzu ayakta tutarak, dimdik yolumuza devam ettik” dedi. Aycı, geçen yıl son çeyrekte 386 milyon dolar kazanarak yıl içinde oluşan zararı silip süpürdüklerini belirterek,

Yolcu sayımızı artırdık

“21 milyon transit yolcu taşıdık. Transit pazarımızda yüzde 15'lik büyüme sağladık. Bu herkesin dikkatini çekti. Bütün bölgedeki diğer şirketlerden yolcu almaya başladık. Sektörde oldukça önemli bir hamleydi. Geçen yıl tüm yaşadıklarımıza rağmen yolcu sayımızı yüzde 2,7 oranında artırdık. Yolcu sayımızı geçen yıl 1,5 milyondan fazla artırdık, her şeye rağmen 62,7 milyon yolcu taşıdık.”
İlker Aycı, şöyle devam etti: “THY Kargo'da geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar bandına rekorla ilk kez yükseldik. Bu yıl da bunu 1,2'ye kadar zorlayacağımız bir hedefi koyduk. 

Hedef: ikiye katlamak

Dünya üzerindeki pazar payımızı da 2023'e kadar ikiye katlamayı hedef olarak koyduk. Dünyada da ilk beş kargo şirketinden biri olmayı hedef olarak aldık. Bu yıl mayıs ayında yolcu sayısı özellikle dış hatta yüzde 6,7 arttı, kargo ise yüzde 33 arttı.”

Şirketini THY’ye satmak isteyenler var

İlker Aycı, ayrıca  “THY ile ortak şirket kurmak ya da THY'ye şirketini satmak isteyenler var, fırsatları inceliyoruz” dedi. Aycı, İtalyan havayolu şirketi Alitalia'nın ise ana hedef olmadığını belirtti. Anadolu Jet’i yurtdışında uçurmayı hedefledikleri-ni anlatan Aycı, şirket giderlerini yüzde 3 civarında azaltacaklarını söyledi.