Çiftlik Bank’ın çiftliği yokmuş

Sanal tavuk, yumurta, süt satarak vatandaşlara yüksek kâr vaat eden Çiftlik Bank’ın bakanlık soruşturması tamamlandı. Hayvansal ve tarımsal bir yatırımın olmadığı tespit edildi.

Çiftlik Bank isimli sanal uygulama, kullanıcılarına internet üzerinden tarım ürünü satıyor.  Sisteme yatırım yapan kişiler otomatik olarak Çiftlik Bank’ın kar ortağı oluyordu. Daha sonra SPK, sitenin faaliyetlerine son vermiş, Ticaret Bakanlığı söz konusu şirket hakkında inceleme başlatmıştı.      

İNCELEME TAMAMLANDI 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bakanlığın yaptığı inceleme sonuçlarını açıkladı.  “Çiftlik Bank” olarak bilinen sisteme ilişkin inceleme neticesinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı biçimde piramit satış sisteminin kurulduğunun tespit edildiğini belirterek, “Konu, Türk Ceza Kanunu çerçevesinde değerlendirilmek üzere ilgili cumhuriyet başsavcılığına intikal ettirilmiştir” İfadesini kullandı. 

GERÇEĞİ YANSITMIYOR 
Tüfenkci, şunları kaydetti: “Sistem kurgusu kapsamında, katılımcılardan toplanan paralarla hayvancılık sektörüne yatırım yapıldığı, yapılan yatırımlar sonucunda elde edilen ürünlerin kendi tesislerinde işlendiği, kendi pazarlama ve dağıtım ağı içinde nihai tüketicilere ulaştırıldığı, bu sayede üretim tüketim zinciri içinde üretici, toptancı, bayi, perakendeci karının tamamının kendi sistem kurgusu içinde olması nedeniyle katılımcılara bu kadar yüksek kazanç imkanı sundukları şeklindeki beyan ve açıklamaların gerçeği yansıtmadığı tespit edilmiştir.”