Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Cam filmi" açıklaması ve talimatı: Düzeltin bu işi...

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yasaklanan cam filmiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş talimat geldi. Milyonlarca araç sürücüsünü yakından ilgilendiren cam filmi sorununda sürpriz bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) vatandaşlardan çok sayıda şikayet yansıdı.Cam filminde flaş gelişme... Cumhurbaşkanı devreye girdi

Hürriyet'in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cam filmi konusunda vatandaştan gelen şikayetler konusunda devreye girerek, ilgili bakanlıklara “mağduriyet yaratılmaması” konusunda talimat verdiği öğrenildi.

Erdoğan’ın bu talimatından sonra cam filmi konusunda gözler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na çevrildi.

Resmi Gazete'de cam filmi açıklaması

Araçlarının camlarını kendilerine özel bir şekilde tasarlamak için cam filmi taktıran araç sahiplerine kötü haber geldi. Cam filminin iptal olduğuna dair Resmi Gazete duyurusu 21 Ekim Cumartesi günü yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl serbest olan cam filmi taktırma işlemi bu yıl yasaklandı

Nisan ayında yönetmenlikte serbest hale gelen araçların cam filmi takması hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlan aranıyordu. Geçtiğimiz aylarda açıklanan serbestlik kararı yürürlüğe girmeden rafa kalkarken, karara itiraz süreci mahkemeye taşınacak.

Alınan son dakika bilgisine göre araçlarda cam filmi tekrar yasaklandı.

CAM FİLMİNİN CEZASI 427 LİRA

Polis ekipleri denetimlerine başladı. Cezası ise 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor. Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.  Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, "Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Bir çok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz" dedi.

YASAK BİTECEK Mİ?

Konu, AK Parti'nin son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele açısından bir sorun olup olmadığı yönünde görüş bildirecek ve ona göre bir adım atılacak.

Araçlara cam filmi takılması önce serbest bırakılmış ancak daha sonra yapılan düzenleme ile yasaklanmıştı. Terörle mücadele gerekçesiyle alınan bu karar kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.