Ayda 300 lira taksitle ev  

TOKİ emeklilere, yıl sonuna kadar 3 bin,  2017 yılında ise 15 bin konut inşa edecek. Dar gelirli ve emekliler ayda 300 lira taksitle TOKİ’den ev sahibi olabilecek.  

TOKİ 2017 yılında toplam 70 bin konut inşa edecek. Bunun 15 bin’ini emekliler için üretecek. Dar gelirliler ve emekliler düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanarak, ayda 300 lira taksitle ev sahibi olabilecek. Ayrıca, herkesi ev sahibi yapmayı hedefleyen TOKİ, aralık sonuna kadar, emekliye 3 bin konut hedefliyor.  

HER YIL 15 BİN KONUT  

TOKİ Başkanı Ergun Turan Para Dergisi’ne verdiği röportajda çalışmalarının ayrıntılarını anlattı.Turan,emeklilere yönelik olarak her yıl 15 bin konut üretiminin hedefleri arasında yer aldığını belirtti. TOKİ'nin bu yıl içinde ürettiği konutlardan 12 bin adedinin emeklilere yönelik olduğunu vurgulayan Turan, “Bu yıl 3 bin eksiğimiz var. Onu da inşallah yıl sonuna kadar tamamlayacağız” dedi. Turan yaptığı açıklamada, “Bu konutların hemen tamamına yakını alt ve orta gelir grubuna hitap eden sosyal konutlar. Yaptığımız konutların yaklaşık yüzde 92-95'i, sosyal konut.

YÜZDE 92-95'İ SOSYAL KONUT 

Yüzde 5'lik dilime yönelik yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi fi nanse ediyoruz. İştirak şirketlerimiz var, onlardan elde ettiğimiz gelirler var. Biz kâr amaçlı bir kuruluş değiliz. 'Sıfır kârla satış' modeliyle, bina maliyetine, vatandaşı bankaya mahkum etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL'ye mal ediyorsak, o fiyata satıyoruz” dedi.