• Bist 100
  119196
 • Dolar
  6,0856
 • Euro
  6,5804
 • Altın
  313,5420
İstanbul
6 / 10
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
26 Eylül 2016 Pazartesi 00:00:00 | Son Güncelleme: 25 Eylül 2016 Pazar 23:47:00

50 bin beklerken 110 bin araç geçiyor 

CHP ve bazı çevrecilerin yapımını engelemeye çalıştığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yolları bitmeden araç geşinde rekor kırıldı. Aynı durum Osmangazi için de geçerli. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP ve bazı çevrecilerin yapımını engellemeye çalıştığı, ismine karşı çıktığı, hatta geçişlerde kullanmayacaklarını iddia ettikleri Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde rekor kırılıyor. Başlangıç için günlük 50 bin araç geçişi öngörülürken, hünüz bağlantı yolları bitmeyen köprüden 110 bin araç geçiyor. Bakan Arslan katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin soruları yanıtlarken şunları söyledi:

SAYI KATLANACAK 

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden günde yaklaşık 110 bin araç geçiyor. Osmangazi Köprüsü’nden ise günlük ortalama 20 bin araç geçiyor.  Biz etüd çalışması yaparken Osmangazi’den 15 bin, Yavuz Sultan Selim’den 50 bin araç bekliyorduk. Bizim bu konuştuğumuz rakamlar başlangıç rakamları. Bağlantı yollarının tamamlanmasıyla bu sayı daha da artacak.”  1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesine çıkacaklarını da belirten Arslan, “Ocak ayı ortalarında teklifleri alacağız. O da bittiğinde Marmara Denizi’nin etrafında komple bir ring oluşturacağız. En geç 5 senede bitecek. Yap-işlet-devret sistemiyle yapılacağından daha erken bitecektir. Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinden daha büyük olabilecek, ayak açıklığı sebebiyle” diye konuştu.

TAKSİM METROSU 

Arslan, tamamlandığı zaman dünyanın en büyük havalimanı olma özelliği taşıyacak 3. havalimanı ile Taksim arasında 34 kilometrelik metro hattı çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, “Taksim'den yeni havalimanına ulaşım için yapılacak metro 2018 yılında hayata geçecek. Taksim'den metroya binen bir yolcu, yeni havalimanına gidebilecek” dedi.  Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Arslan, Haydarpaşa Garı'nın da Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı olarak hizmet vermeye devam edeceğini söyledi. 

Mahmutbey'den serbest geçiş 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete girmesinden sonra Mahmutbey gişelerinde yaşanan yoğunluğun giderileceğini belirten Ulaştırma Bakanı Arslan, “Mahmutbey adeta İstanbul’un dışında bir yerken şimdi kavşak haline geldi. Karayolu tabiriyle şişe başı konumu var. Trafik geliyor ve toplanıyor. Biz İzmir-Seferihisar’da serbest geçiş dediğimiz, araçların direkt takip edildiği, araçların duraksamadığı bir sistem kurduk. Mahmutbey gişeleri için de süreci başlattık. 2 ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz” dedi. Arslan, “Tam 2 aylık bir süremiz var. Serbest geçiş haline getirince trafiğin yüzde 30 rahatlamasını bekliyoruz. OGS-HGS ayrımı olmadığından şoförler zikzak da yapmayacak. Bu da yüzde 30 rahatlama sağlayacak” diye konuştu.