100 milyon dolarlık kapı açıldı   

İthalat kısıtlamasının tamamen kalkmasıyla Rusya’ya nar, patlıcan, kabak, biber ve marul ihracatı bugün resmen başladı. 

RUSYA'YA İHRACATTA ENGEL KALMADI

Rusya’nın 2016’da yaş sebze ve meyve ithalatını durdurmasından sonra iki ülke arasında gelişen ilişkilerle birlikte atılan ilk adım, 1 Kasım 2017’de domates ihracatında oldu. Ancak, Rusya’nın firma ve kota uygulaması başlatması, ihracat oranlarının beklenenin altında gerçekleşmesine sebep oldu.   

MÜJDELİ HABER GELDİ 

Rusya Federasyonu’ndan Türk yaş meyve sebze ihracatçılarına ve üreticilerine müjdeli haber geldi. Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina Servisi, (Roselkhoznadzor) 5 Mart 2018 tarihinden itibaren nar, patlıcan, biber, marul, balkabağı, sakız kabağı ve diğer kabakgillerin Türkiye’den ithalatına onay verdi. Karar, Roselkhoznadzor’un web sayfasından duyuruldu.   TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Türkiye'nin bu süreçte yeni pazarlara atılım yaparak önemli başarılar elde ettiğinİ vurgu layarak, özellikle Balkan ve Uzakdoğu ülkelerine ihracatta sevindirici gelişmeler yaşandığını belirtti.

SINIRLARI ZORLARIZ 

Kısıtlama ve yasaklara karşı olduklarını belirten Rıza Seyyar, yeterli kriterleri sağlayan bütün firmaların ihracat yapması gerektiğini işaret ederek, “Kısıtlama ve kotaların kalkmasıyla bu ülkeye ihracatta milyar dolar sınırını aşabileceğiz” diye konuştu.

Uçak krizi öncesinde bu ürünlerin Rusya’ya ihracatından 100 milyon dolara yakın ihracat geliri elde ediliyordu.