Yolsuzluğun cezası kesilecek

Irak Başbakanı İbadi, Barzani yandaşlarının adının karıştığı soruşturmalar sonrasında yolsuzluk yapanların hak ettikleri cezayı alacaklarını söyledi.

Kuzey Irak’ta petrol üzerinden yıllardır yolsuzluk yaptığı ortaya çıkmış birçok isim tutuklanmıştı. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, tutuklamalarda ikinci dalganın başlayacağının sinyalini verdi. İbadi, terörü yendikleri gibi yolsuzlukların da üstesinden geleceklerini ve suçlulara hak ettikleri cezayı vereceklerini belirtti.

Üstesinden geleceğiz 

İbadi, 'Erbain' anmaları dolayısıyla devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, “Terörü yendiğimiz gibi yolsuzlukların da üstesinden geleceğiz. Yolsuzluk  yapanları hak ettikleri hapis cezasına çarptıracağız” dedi. DEAŞ tarafından düzenlenen saldırılar nedeniyle yerlerinden edilenlerin evlerine dönebilmesi için gerekli çabayı sürdüreceklerini söyleyen İbadi, Erbain törenleri dolayısıyla Kerbela'yı ziyaret edenlerin güvenliğini sağlayacaklarını ifade etti.

Mücadelemiz başlayacak 

İbadi, önceki gün düzenlediği basın toplantısında da bundan sonraki mücadelelerinin yolsuzluğa karşı olacağını söylemişti. Irak'ta Erbain etkinliklerine katılmak için yurtiçi ve dışından çok sayıda kişi Kerbela'ya gidiyor. Kerbela'da Hazreti Hüseyin'in öldürülüşü, her sene Aşura Günü'nde anılıyor. Şii’likte, hicri takvime göre Aşura Günü'nden 40 gün sonrasında yapılan anma etkinliklerine Erbain (Kırkıncı Gün) törenleri adı veriliyor.